W Biskupinie rozpoczął się drugi plener polskich twórców karykatur. Wszystkie wykonane przez nich prace będzie można oglądać od poniedziałku w muzeum w Biskupinie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 29634" >- Większość z artystów utrzymuje się z rysowania karykatur, niektórzy pracują rysując je w gazetach lokalnych i ogólnopolskich - mówi Dariusz Pietrzak, komisarz pleneru.
Andrzej Graniak, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, swojej pasji oddaje się od dzieciństwa. Już wtedy bardzo lubił tworzyć satyryczne rysunki. W plenerze bierze udział drugi raz. Sam wymyśla techniki wykonania swoich prac.
Technika dowolna
- Dzięki gościnności wielu osób, między innymi, dyrektora Muzeum Archeologicznego, Wiesława Zajączkowskiego, możemy być tutaj po raz drugi - mówi Andrzej Graniak. - Tegoroczna tematyka będzie dotyczyła Biskupina, jego historii, a także niedalekiej budowy rezerwatu Parku Jurajskiego, który wzbudza w tej chwili dużo kontrowersji. Techniki wykonania prac są przeróżne, malowane pisakiem czy mazakiem oraz farbami akrylowymi przy użyciu różnych rodzajów pędzli.
<!** reklama left>Wszystkie wykonane przez artystów karykatury zostaną wystawione w najbliższy poniedziałek w pawilonie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
W ubiegłym roku wystawa była podzielona na dwie części, jedna była dostępna dla wszystkich oglądających, zaś druga, ze względu na dominujący erotyzm w rysunkach, dostępna była wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.
Dziesięciu wspaniałych
- Prace z pleneru będzie można oglądać także w czasie trwania festynu archeologicznego. W zeszłym roku udało nam się wydać bardzo ładny katalog z karykaturami. Nie wiem jeszcze, jak to będzie w tym, ale mam nadzieję, że się uda z kolejnym - informuje Dariusz Pietrzak.
Organizatorami pleneru są Muzeum w Biskupinie oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. W tegorocznym plenerze uczestniczy 10 karykaturzystów: Dariusz Pietrzak, komisarz; Andrzej Graniak, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, a także Michał Graczyk, Janusz Mrozowski, Paweł Kuczyński (w zeszłym roku zdobył 12 nagród w prestiżowych konkursach na świecie), Wiesław Lipecki, Sławomir Łuczyński, Jerzy Wasiukiewicz, Jerzy Krzetowski i Zenon Żyburtowicz, który jako artysta fotografik dokumentuje plener. Zenon Żyburtowicz gościł już w Biskupinie. Uwieczniał powstawanie filmu „Ogniem i mieczem”. Artyści karykaturzyści rozjadą się do swoich domów we wtorek.