https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo się poprawia, ale dyżury dzielnicowych dwa razy w tygodniu to za mało!

Jarosław Jakubowski
Policja
O jedną piątą zmniejszyła się liczba przestępstw w powiecie bydgoskim w 2014 r. w porównaniu z 2013 rokiem. Powodem do niepokoju jest słaby dostęp do policjantów na terenach wiejskich.

W 2014 roku liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła 9671, czyli o ponad 19 procent mniej niż rok wcześniej. W 2013 roku odnotowano ich 11.990.
[break]

Policjanci się chwalą

- Praca policjantów przyczyniła się do wzrostu wykrywalności z 58,5 proc. w 2013 roku do 62,4 proc. w roku 2014. Na przestrzeni ostatnich czterech lat wyraźnie widać poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu bydgoskiego. W tym okresie liczba przestępstw spadła o 500 - podkreśla Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Narkobiznes się rozwija

Dotyczy to jednak przestępczości ogółem. Widać drastyczny wzrost przestępczości narkotykowej, zbierającej żniwo wśród młodych ludzi. Wystarczy rzut oka na statystyki, żeby się przerazić. Komisariat Policji w Koronowie - wzrost z 8 zdarzeń w 2013 roku do 21 w 2014. Posterunek Policji w Białych Błotach - trzynastokrotny wzrost. Więcej zdarzeń związanych z narkotykami odnotowały także bydgoskie komisariaty, obejmujące swoim działaniem gminy podmiejskie: Śródmieście (podlega mu gmina Osielsko), Fordon (zajmujący się sprawami Dąbrowy Chełmińskiej) oraz Wyżyny (w jego gestii jest Nowa Wieś Wielka). Jedyną gminą, w której nie odnotowano wzrostu przestępczości narkotykowej, jest Solec Kujawski.

Mieszkańcy narzekają

Na co skarżą się mieszkańcy powiatu? - Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. zbyt szybkiej jazdy w pobliżu szkoły w Witoldowie czy na drodze krajowej nr 25 w Buszkowie - mówi nadkom. Krzysztof Zawołański, komendant Komisariatu Policji w Koronowie.
Zmorą obywateli powiatu jest są także zakłócenia porządku i dewastacje mienia. - Niszczone są ławki, przystanki i drzewka - wymienia Zbigniew Stefański, rzecznik UMiG w Solcu Kujawskim.
W gminach wiejskich jest problem z dostępem do policjantów. - Mimo że nasza współpraca z komisariatem Śródmieście układa się znakomicie, mieszkańcy chcieliby widzieć więcej patroli. Nie ma u nas posterunku, a dyżury dzielnicowych odbywają się dwa razy w tygodniu - zwraca uwagę Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Sieee układa ZE wyrywają bankomaty z Betonem ....
m
miedzyn
Pani dzielnicowa z blonia tez zapomina o wielu sprawach sprawa 2 razy zgloszona osobiscie i telefonicznie i obiecanki ze sie tym zajmie mija pol roku i nadal cisza:)
j
jarek
proszę przyjechać na blonie na Okrzei 6 na terenie prokuratury sklep z alkoholem czynny 24 na dobe picie i niszczenie mienia w kolo lokatorzy maja dość pozdr dzielnicowego
a
andrzej
a na błoniu przy prokulaturze picie po południu do wieczora dzielnicowy wogule nie reaguje w sklep z alkoholem na terenie prokulatury czynny calom dobe i niszczenie mienia pomocy lokatoray
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski