Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo na plażach w Kujawsko-Pomorskiem. O tym musisz wiedzieć!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Z wodą nigdy nie ma żartów – nadciągnie gwałtowny szkwał i poprzewraca łodzie na wodzie, ich załogi najedzą się strachu.
Z wodą nigdy nie ma żartów – nadciągnie gwałtowny szkwał i poprzewraca łodzie na wodzie, ich załogi najedzą się strachu. Dariusz Bloch
Z wodą nigdy nie ma żartów – nadciągnie gwałtowny szkwał i poprzewraca łodzie na wodzie, ich załogi najedzą się strachu. Oby tylko… Tak było w niedzielne popołudnie w południowej części Zalewu Koronowskiego.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

- Niebo zrobiło się stalowo ciemne i widać było, że nadciąga burza. Niestety, niedoświadczeni żeglarze nie dostrzegli zagrożenia dostatecznie szybko – relacjonuje Michał Tazbir, właściciel Rodzinnego Portu Jachtowego „Tazbirowo” w Romanowie koło Koronowa. - Załoga jednaj z żaglówek typu „Omega” próbowała wykonać zwrot na wiatr, ale nie zdążyła i szkwał uderzył dokładnie w burtę. Łódka przewróciła się. Fala i wiatr zepchnęły dwie inne „Omegi” w przybrzeżne szuwary na wysokości Wielonka. Interweniowali ratownicy WOPR i strażacy OSP Koronowo.

Pan Michał pomagał przyholować do „Tazbirowa” dwie uwięzione w trzcinach łodzie. - Na burze wciąż trzeba uważać. Każda może być groźna. Szczęśliwie w tym tygodniu nie przewiduje się takich o charakterze nawałnic. Mimo to zawsze trzeba być czujnym, zwłaszcza nad wodą i na niej - przestrzega toruński synoptyk Rafał Maszewski.

Kamizelka to podstawa

Podstawowym środkiem bezpieczeństwa na wodzie jest założona prawidłowo i zapięta kamizelka asekuracyjna, a jeszcze lepiej ratunkowej (utrzyma na powierzchni głowę nieprzytomnego człowieka).

To też może Cię zainteresować

- To niezwykle ważne, bo na wodzie nagle może się zmienić pogoda, pojawić się szkwał i jednostka pływająca może się przewrócić. Tak się stało w niedzielę na Zalewie Koronowskim, ale załoga żaglówki zdołała wezwać pomoc i nikomu nic się nie stało – mówi Maciej Banachowski, prezes WOPR w województwie kujawsko-pomorskim. Dodaje, że kamizelka może się sprawdzić w najmniej spodziewanym momencie, np. wtedy gdy załogant zostanie uderzony bomem w głowę, straci przytomność i wypadnie za burtę.

Zabierz telefon

Kamizelka to podstawa, ale bardzo pomocne w sytuacjach kryzysowych okazują się nowoczesne środki łączności. Wyjątkowo skuteczna okazuje się aplikacja na telefon komórkowy „Ratunek”.

- Wielu turystów wypoczywających nad wodą w naszym regionie nie zna nazw poszczególnych zbiorników. A nawet jeśli znają, nie zawsze wiedzą w jakiej części akwenu się znajdują. Tymczasem aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – kontynuuje Banachowski.

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt z WOPR-em. System automatycznie łączy się z zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym.

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy nad Gopłem (pow. inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

Jeśli odbiorą w Sopocie...

- Może się zdarzyć, choć to rzadkość, że wezwanie na numer alarmowy nad wodą odbierze ogólnokrajowe centrum koordynacji WOPR w Sopocie, ale tym proszę się nie przejmować, jako że rozmowa od razu zostanie przekierowana do Kruszwicy – wyjaśnia Maciej Banachowski. - Oczywiście można także telefonować na ogólny telefon alarmowy 112 i wtedy operator wezwie do akcji odpowiednie służby. Natomiast telefon rozpoczynający się liczbą 601 odbiera od razu ratownik i to on decyduje jakie siły i środki wysłać do akcji. Zwykle jest tak, iż powiadamiane są również inne służby, w tym ratownictwo medyczne i policja.

Zabezpiecz przed wodą

Warto więc zawsze mieć przy sobie telefon komórkowy, naładowany i zabezpieczony przed wodą oraz przed możliwością jego utraty w toni jeziora czy rzeki.

To też może Cię zainteresować

Służy do tego wodoszczelne etui na pasku (smyczy). Specjalne paski zapewniają urządzeniu elektronicznemu pływalność. Jeśli nie mamy takiego, do etui można dokupić inny element wypornościowy, tzw. Floating Strap. Podobne zabezpieczenia uchronią przed utonięciem aparat fotograficzny. Tyle, że ten także musi być zabezpieczony przed penetracją wody.

Nie było łatwo – Michał Tazbir w akcji holowania jednej z „Omeg” (z załogą) po niedzielnym szkwale na Zalewie Koronowskim.
Nie było łatwo – Michał Tazbir w akcji holowania jednej z „Omeg” (z załogą) po niedzielnym szkwale na Zalewie Koronowskim. Michał Tazbir

Weź pod uwagę zmianę pogody

Nie tylko szef ratowników, ale też kilkuset innych pracujących w naszym regionie (w sumie jest ich 686), doradzi osobom wypoczywającym nad – i na wodzie, aby w gorące dni zabezpieczyli się przed bezpośrednim działaniem słońca, a przy okazji na wypadek nagłej zmiany aury.

Warto więc zabezpieczyć głowę, zabrać krem ochronny z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz odzież na zmianę. Ta ostatnia rada dedykowana jest szczególnie wodniakom, bo nigdy do końca nie wiadomo, czy nie spotka ich burza i deszcz.

Ludzie wciąż toną

Jak informuje nas Kamila Ogonowska z zespołu prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy - w całym 2020 r. w Kujawsko- Pomorskiem utonęło 26 osób, zaś tylko w wakacje (27 czerwca – 30 sierpnia) aż 15.

W tym roku śmierć w wodzie znalazło 17 osób, natomiast od początku wakacji (29 czerwca) już 6.

Wciąż gorąco i burzowo

Przed nami gorący i chwilami dynamiczny pod względem zjawisk atmosferycznych tydzień.

We wtorek na termometrach w regionie zobaczymy maksymalnie 27 stopni Celsjusza (w cieniu), zaś w środę i czwartek 28. W te wszystkie dni możliwe są przelotne deszcze i burze. W ich trakcie temperatura będzie się obniżać.
W piątek słupek rtęci podniesie się maksymalnie do 26 kresek, nie będzie padało ani grzmiało. Spokojnie ma być także w weekend, gdy temperatura osiągnie 24 stopnie. Napłynie polarnomorskie powietrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo na plażach w Kujawsko-Pomorskiem. O tym musisz wiedzieć! - Gazeta Pomorska