https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez dużej pomocy nie popływamy

Paweł Antonkiewicz
Jeśli basen w Nakle w końcu zostanie zbudowany, to nie wiadomo, czy w miejscu wskazanym przez radnych. Są przynajmniej dwie nowe możliwe lokalizacje tej inwestycji.

Jeśli basen w Nakle w końcu zostanie zbudowany, to nie wiadomo, czy w miejscu wskazanym przez radnych. Są przynajmniej dwie nowe możliwe lokalizacje tej inwestycji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 80250" sub="Teren po byłych zakładach mięsnych to jedno z możliwych miejsc, w którym mogłaby powstać pływalnia w Nakle Fot. Paweł Antonkiewicz">Nie wiadomo, czy w związku z planowaną budową obwodnicy i koniecznością wydania na nią przez gminę 20 milionów złotych basen zostanie zbudowany w ciągu najbliższych lat.

- Bez zdobycia funduszy z zewnątrz, o basenie będziemy musieli na długo zapomnieć, podobnie jak i o budowie sal gimnastycznych w Ślesinie i w Gimnazjum nr 3 w Nakle - mówi proszący o zachowanie anonimowości pracownik Urzędu Miasta i Gminy. - Są jednak szanse na pozyskanie pieniędzy z kilku źródeł. Musimy jednak przygotować bardzo dobre projekty, bo konkurencja jest duża.

O pieniądze można starać się w ministerstwach: edukacji, sportu i rozwoju regionalnego. Gdyby basen miał powstać poza Nakłem, choćby w Paterku, można by też powalczyć o sporą dotację w Ministerstwie Rolnictwa, które dysponuje milionami złotych przeznaczonymi dla terenów wiejskich. Taki wariant nie wchodzi jednak w rachubę, ponieważ musiałaby być zmieniona uchwała radnych w tej sprawie, a oni oświadczyli, że zdania nie zmienią.

<!** reklama>- Trzeba jednak mieć najpierw kilka swoich milionów - studzi nadzieje urzędnik. - Jednak i to będzie możliwe, jeśli zdecydujemy się na tańszy projekt standardowej pływalni, bez dodatkowych brodzików, zjeżdżalni, taki jak „Sardynka” na bydgoskiej Osowej Górze, dokąd jeździ wielu nakielan. Można jednak go tak przygotować, aby w lepszych czasach basen bez problemu rozbudować. Na potanienie inwestycji w Nakle może też wpłynąć zmiana lokalizacji. Ze względu na konieczność stabilizacji gruntu w planowanym miejscu, w którym znajduje się teraz odkryty basen, koszt budowy byłby wyższy o 30 do 40 procent, co liczone od 10 milionów daje sporą sumę.

Konieczność stabilizacji gruntu potwierdziła niedawna ekspertyza naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przemysłowego w Bydgoszczy. Przy okazji szukano też w mieście innych miejsc pod budowę kąpieliska. Oprócz dwóch już wcześniej wskazywanych - przy Gimnazjach nr 3 i 4 - jest to druga część terenu po byłych zakładach mięsnych, obok powstającego tam Tesco i koło cukrowni, obok planowanej obwodnicy północ-południe.

- Tam byłoby nie tylko taniej, ale zniknąłby problem braku miejsc parkingowych i dojazdu. Niezależnie jednak, jaki wariant przejdzie, trzeba mieć swoje pieniądze i jeszcze zdobyć sporo z zewnątrz - wyjaśnia urzędnik.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski