Tak zmieni się Rybi Rynek w Bydgoszczy
Rybi Rynek to kolejne miejsce w centrum Bydgoszczy, które ma się stać bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. Przypomnijmy, trwają już prace przy rewitalizacji placu Wolności i placu Kościeleckich. Dzięki przebudowie, Rybi Rynek zamieni się w estetyczny plac z pięknymi drzewami, eleganckimi ławkami i stylowymi latarniami.
19 lipca bydgoski ratusz ogłosił przetarg na realizację drogowego zakresu inwestycji. Po wyborze najkorzystniejszej oferty i podpisaniu umowy prace zajmą około roku. W tegorocznym budżecie zabezpieczono ponad 3 miliony złotych na rozpoczęcie prac.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Miss Polski 2023 studiuje w Bydgoszczy. Tak na co dzień wygląda piękna Angelika Jurkowianiec! Zobacz zdjęcia
- Przebudowa będzie polegała na wymianie konstrukcji nawierzchni placu, budowie elementów odwodnienia liniowego, nowym zagospodarowaniu istniejących przestrzeni zielonych oraz wyposażeniu placu w elementy małej architektury - czytamy na oficjalnej stronie miasta.
Koniec z parkowaniem na Rybim Rynku
Po rewitalizacji Rybi Rynek będzie pełnił funkcje placu publicznego przeznaczonego wyłącznie dla ruchu pieszego.
W ramach inwestycji ulica Grodzka zostanie zwężona, co pozwoli na poszerzenie powierzchni przeznaczonych dla ruchu pieszego. na chodnikach pojawią się granitowe płyty z kamiennymi opaskami, natomiast na jezdni kamienna kostka. Z Rybiego Rynku zniknie parking.
Przebudowany zostanie też odcinek ul. Przy Zamczysku od Grodzkiej do placu Kościeleckich oraz Malczewskiego i Grodzka (od Starego Rynku do Mostowej). Prace będą również prowadzone na ulicach Przyrzecze, Zaułek, Jana Kazimierza i Pod Blankami.
Na Rybim Rynku pojawią się drzewa i ławki
W rogach placu od strony spichrzy posadzone zostaną lipy i platany. Nowo posadzone drzewa oraz te już rosnące zostaną otoczone ozdobnymi obramowaniami ochronnymi o konstrukcji ze stalowych profili.
Na etapie przygotowania projektu szereg uwag zgłosiła Rada ds. Estetyki. Dotyczyły one m.in. podświetlenia róży wiatrów przy przystanku tramwaju wodnego, iluminacji drzew, wyboru nawierzchni kamiennej, ustawienia kutych lamp. Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.
Po zakończeniu drogowej części inwestycji na Rybim Rynku planowane jest m.in. umieszczenie przy nabrzeżu żurawia przypominającego o dawnym porcie oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie. Zmienić ma się również forma samego przystanku tramwaju wodnego, aby nawiązywał do strefy staromiejskiej. Iluminację zyska również budynek spichrzy.
Okolice Rybiego Rynku zmieniają się od lat
W ostatnich latach wokół Rybiego Rynku zaszło wiele innych pozytywnych zmian. Kompleksem hotelowo-biurowym zabudowana została pusta parcela u zbiegu uli Grodzkiej i Podwale. W oparciu o fundusze unijne prace konserwatorskie prowadzono przy gmachu spichrzy.
Historyczną elewację z imitacją szachulca zyskał zabytkowy budynek przy ul. Grodzkiej 16, będący częścią zabudowań teatru, które również odbudowano. W tym roku frontowa elewacja gmachu zyskała też oryginalną instalację artystyczną.
