Po 26 tysięcy złotych dostanie każdy z doktorantów, którego pracę uznano za wkład w rozwój gospodarczy województwa.
- To było podstawowe kryterium: możliwość praktycznego przełożenia działalności naukowej na podniesienie konkurencyjności gospodarki regionu. Stąd w gronie 90 stypendystów brak humanistów. Wybrane prace doktoranckie najczęściej reprezentują dziedziny techniczne i przyrodniczo-matematyczne: fizykę, chemię, biologię, astronomię, zootechnikę i ekonomię - mówi Michał Organiściak z Departamentu Wdrażania Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.
<!** reklama left>Rekrutacja stypendystów prowadzona była w dwóch etapach: przez Uczelniane Komisje Stypendialne oraz przez Międzyuczelnianą Komisję Stypendialną. Oceny wystawiane przez członków komisji zsumowano i stworzono listę rankingową doktorantów. W szranki stanęli młodzi naukowcy z trzech uczelni regionu: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy i UMK w Toruniu. - Najmniej wniosków złożył i najmniej stypendiów otrzymał uniwersytet bydgoski. Dwie pozostałe uczelnie osiągnęły zbliżone do siebie wyniki - relacjonuje Organiściak. - Średnia wysokość stypendium to 26 tysięcy złotych. Najwyższe - 30 tysięcy.
Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się jutro w Urzędzie Marszałkowskim, wieńcząc tym samym pierwszą fazę projektu własnego samorządu województwa pod nazwą „Krok w przyszłość - stypendia dla doktorantów”, realizowanego w ramach ZPORR.