Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zainicjowany został w 2018 roku przez warszawskiego aktywistę - Dominika Kuca. To inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich placówka jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie stolicę. W tym roku, już po raz czwarty, oceniane zostały szkoły z całej Polski.
- To wyjątkowa okazja, aby wyróżnić szkoły, które nie tylko aktywnie promują akceptację i wsparcie dla społeczności LGBTQ+, ale także tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko dla wszystkich osób uczniowskich. Wasze zaangażowanie przyczynia się do budowania społeczeństwa pełnego akceptacji i szacunku. Szkoła musi być bezpieczna dla wszystkich – czytamy na stronie Fundacji GrowSpace, która tworzy ranking.
Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 12 tysięcy osób z szesnastu województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące placówek. 55 procent głosów pochodziło spoza dziesięciu największych miast w Polsce.
Najwięcej pochlebnych opinii zebrało I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Maharadży Digwidżaja w Warszawie. Podium rankingu uzupełniły: XXX Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Śniadeckiego w Warszawie oraz III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.
W zestawieniu są tylko cztery placówki z województwa kujawsko-pomorskiego (tylko tyle zostało ocenionych przez wymaganą przez regulamin liczbę osób). Najwyżej uplasowało się Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych w Toruniu (29. pozycja w kraju). Na kolejnych miejscach znalazły się: IX i V Liceum Ogólnokształcące z Bydgoszczy oraz bydgoskie Technikum Elektroniczne.
Tegoroczna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ została zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Równości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka. Dodatkowo, projekt cały czas odbywa się pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, miast Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Szczecina, Dąbrowy Górniczej oraz marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Wyniki ogłoszono w siedzibie MEN. Przy okazji podano wyniki badania społecznego, z którego wynika m.in. że 41 proc. jego uczestników wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+.
LGBTQ+ to akronim od słów: lesbijki, geje, (osoby) biseksualne, (osoby) transpłciowe, (osoby) queerowe. Służy do określenia społeczności ze względu na ich orientację seksualną bądź tożsamość płciową, a które nie są heteroseksualne bądź ich tożsamość płciowa jest inna niż cispłciowa. Znak „+” dodawany jako forma włączania tych osób, których orientacja seksualna bądź tożsamość płciowa nie mieszczą się w wymienionych kategoriach.
Przypomnijmy, że 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Z kolei czerwiec to Miesiąc Dumy (ang. Pride Month), czyli święto bycia sobą. Jest wypełniony marszami równości na całym świecie. Przez 30 dni szczególnie podkreślana jest równość i akceptacja, na które zasługują wszyscy.
