Samorząd województwa w ramach drugiej edycji programu profilaktycznego postanowił objąć ponad 2,5 tysiąca dzieci bezpłatnymi szczepieniami przeciwko zakażeniom, wywołanym przez pneumokoki. Do udziału w programie, jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, zgłosiły się 32 gminy.
Wybrane przychodnie
Niedawno rozstrzygnięty został konkurs, na podstawie którego wyłoniono 35 przychodni. Urząd Marszałkowski jest w trakcie podpisywania umów z ich właścicielami. Za mniej więcej cztery tygodnie pierwsze dzieci zostaną zaszczepione. W Bydgoszczy program realizować będzie Centrum Medyczne „Nad Brdą” przy ul. Dworcowej 63. Natomiast w granicach powiatu bydgoskiego bezpłatne szczepienia wykonywać będę m.in. lekarze z przychodni w Dobrczu, Koronowie oraz Nowej Wsi Wielkiej.
Kto płaci za szczepienie?
- Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób u dzieci, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsa - przypomina rzecznik urzędu Beata Krzemińska. - Od ubiegłego roku samorząd województwa jako jedyny w kraju realizuje partnerski „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. W pierwszej, pilotażowej edycji tego przedsięwzięcia wzięło udział 17 samorządów lokalnych, a szczepieniami objęto 1429 dzieci.
- Po sukcesie pierwszej edycji naszego programu, w tym roku przyłączyło się do niego dwa razy więcej partnerów. Samorząd pokrywa połowę kosztów szczepień w każdej gminie uczestniczącej w projekcie - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Kto z programu skorzysta
W 2016 roku szczepienia obejmą 2567 dzieci w wieku 24-36 miesięcy, wcześniej nie szczepione przeciw pneumokokom i są mieszkańcami gmin, które wyraziły wolę realizacji programu. Koszt programu to 785 tys.złotych.