Posłanka z okręgu sieradzkiego, opublikowała na portalu wPolityce, swoje refleksje dotyczące filmu Wołyń. Na ich kanwie snuła rozważania na temat cudzoziemców mieszkających w Polsce. W jednym z akapitów, poruszyła kwestię, która wzburzyła dużą część internautów. Co takiego napisała posłanka?
Mam prawo oczekiwać od rządu i rządzącej partii polityki otwartych oczu i rozwiązywania rzeczywistych problemów. Wolni w swoim myśleniu i działaniu powinniśmy żądać od mieszkających i pracujących w Polsce cudzoziemców legalizowania pobytu i stworzyć skuteczniejszy mechanizm bezwzględnego egzekwowania tego obowiązku przez państwowe służby. Ale także, powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji.
Na głowę posłanki z okręgu sieradzkiego posypały się gromy, że chce deportować z kraju wszystkich tych, którzy nie podzielają katolickiego światopoglądu. Inni wskazują, że pomysł podpisywania "lojalek" przywołuje na myśl mroczne rozdziały naszej historii. Jednak w III RP takie potraktowanie innowierców i ateistów stałoby w sprzeczności z Konstytucją RP. Między innymi z artykułem 53, który zapewnia obywatelom wolność sumienia i religii: „Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania”.
Negatywne komentarze zmusiły samą zainteresowaną do wydania oświadczenia w tej sprawie, w którym precyzuje, że w jej wypowiedzi chodziło o obcokrajowców, nie zaś o Polaków wyznania innego niż rzymskokatolickie.
Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców w Polsce, w wypowiedzi dla portalu Wirtualna Polska, negatywnie odniósł się do słów posłanki. Nazwał je "kompletnym absurdem", "nie mieszczącym się w żadnych kategoriach".
Beata Mateusiak-Pielucha, w latach 2006-2010 była starostą pajęczańskim. Posłanką jest od 2015 r. Od stycznia do października br., pełniła funkcję pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w okręgu łódzkim. Została zastąpiona na tym stanowisku przez Joannę Kopcińską.
CZYTAJ TEŻ: Włamywacz przestraszył kandydatkę PiS
Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem 7 - 13 listopada 2016 r.