https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Baza dla dentystyki miała powstać w oparciu o chirurgię szczękową" [ANALIZA]

Sławomir Bobbe
Geriatria w szpitalu im. Jurasza na razie musi Collegium Medicum wystarczyć
Geriatria w szpitalu im. Jurasza na razie musi Collegium Medicum wystarczyć Dariusz Bloch
Z trzech zaplanowanych w strategii województwa centrów Collegium Medicum dwa raczej nie powstaną, a trzecie musi się starać o środki zaplanowane w Regionalnym Programie Operacyjnym.

[break]
W „Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego - plan modernizacji 2020+” zapowiedziano powstanie na Collegium Medicum Uczelnianego Centrum Stomatologii, Uczelnianego Centrum Geriatrii oraz Uczelnianego Centrum Żywienia i Aktywności Fizycznej Człowieka. Inicjatorem utworzenia centrów miał być UMK, a rolę wspierającą miał pełnić samorząd województwa. Do teraz nie ma nawet śladu świadczącego o tym, że instytucje te powstaną w Bydgoszczy. Promuje się za to Centrum Edukacyjno-Badawcze Rozwoju Regionu na UMK w Toruniu, które w strategii trudno znaleźć.

Jak robić, to porządnie

Uczelniane Centrum Stomatologii miało ruszyć przy szpitalu im. Biziela.

- Baza dla dentystyki miała działać w oparciu o świetnie funkcjonującą chirurgię szczękową. Niedawno odbyliśmy spotkanie z marszałkiem województwa, zapewnił nas, że nie chce wydawać pieniędzy na drobne remonty, tylko zrealizować dużą inwestycję. Planuje się, że dwa piętra nowego budynku mogłaby zająć stomatologia - mówi Zbigniew Sobociński, dyrektor ds. lecznictwa szpitala im. Biziela.

- Utworzenie Uczelnianego Centrum Stomatologii oraz Geriatrii znajdowało się wśród naszych propozycji w stanowisku zarządu województwa dotyczącego negocjacyjnego zakresu Kontraktu terytorialnego. Te propozycje nie uzyskały zgodny ze strony ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na umieszczenie w Kontrakcie terytorialnym - twierdzi Michał Korolko, dyrektor departamentu rozwoju gospodarczego i współpracy międzynarodowej.

Centrum w konkursie

- Uczelniane Centrum Żywienia i Aktywności Fizycznej Człowieka w Bydgoszczy pomyślano jako ośrodek w obrębie uczelni, który odpowiednio wyposażony, miał prowadzić programy badawcze we współpracy z przedsiębiorstwami - wyjaśnia prof. Maciej Świątkowski.

Jednak w Urzędzie Marszałkowskim nieco inaczej rozumieją ideę centrum.

- UCŻiAFC to przedsięwzięcie będące częścią projektu SafeFoodMed, który znajduje się na liście przedsięwzięć priorytetowych do Kontraktu terytorialnego. Projekt SafeFoodMed otrzymał pozytywną opinię Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i ma prawo ubiegać się o środki z RPO. Nabór wniosków planowany jest na III kwartał tego roku - tłumaczy Michał Korolko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz !!!
Tak oto toruński ZARZĄD WOJEWÓDZTWA dba o równomierny rozwój całego regionu - nic dodać, nic ująć. Jedynym rozwiązaniem tej chorej, patowej sytuacji jest jak najszybsze powstanie METROPOLII BYDGOSKIEJ i powołanie UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO - poprzez wyłączenie CM ze struktur skorumpowanego UMK.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski