Superliga ma się składać z 20 zespołów. 15 z nich, określonych jako "kluby-założyciele" ma mieć zagwarantowany udział w rozgrywkach. Pozostałych pięć klubów ma zostać wyłonionych w kwalifikacjach.
Chęć przystąpienia do nowych rozgrywek wyraziło na razie dwunastu europejskich gigantów: AC Milan (Włochy), Juventus FC (Włochy), Inter Mediolan (Włochy), Atletico Madryt (Hiszpania), Real Madryt (Hiszpania), FC Barcelona (Hiszpania), Liverpool FC (Anglia), Manchester City (Anglia), Manchester United (Anglia), Arsenal FC (Anglia), Chelsea FC (Anglia), Tottenham Hotspur (Anglia).
Według medialnych doniesień z niedzieli, w gronie zaproszonych do Superligi znalazły się również kluby z Francji i Niemiec - Paris Saint-Germain, Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Wszystkie jednak odmówiły. W poniedziałek okazało się z kolei, że z wymienionej trójki na liście kandydatów pozostał tylko Bayern. Pojawiły się na niej za to RB Lipsk i FC Porto. W tym wypadku również nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia, choć zdaniem ekspertów w przypadku RB Lipsk ma być to formalnością.
Mecze Superligi mają odbywać się w środku tygodnia, aby nie zakłócić rozgrywek ligowych w poszczególnych krajach (kluby grające w Superlidze zrezygnują z gry w Lidze Mistrzów i Lidze Europy). Sezon Superligi miałby się zaczynać w sierpniu.
Formuła rozgrywek zakłada, że 20 zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy. Trzy najlepsze drużyny z każdej grupy awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów, a zespoły z miejsc czwartego i piątego zagrają w barażach o pozostałe dwa miejsca. Co roku szanse na awans do Superligi uzyska 5 drużyn, na podstawie ich osiągnięć w krajowych rozgrywkach.
Pierwsza edycja Superligi może odbyć się już w tym roku, o ile planów europejskich gigantów nie pokrzyżują UEFA, krajowe federacje i władze poszczególnych lig. UEFA już zapowiada miliardowy pozew.
Futbolowe potęgi utworzyły Superligę. UEFA grozi wykluczeniem wszystkich uczestników z Euro i mistrzostw świata
