Derby Basket 25 Bydgoszcz - Energa Polski Cukier Toruń były interesujące. Kibice się nie nudzili Arkadiusz Wojtasiewicz
Rundę zasadniczą Orlen Basket Ligi Kobiet wieńczyły derby Basket 25 Bydgoszcz - Energa Polski Cukier Toruń. Miały one charakter wyłącznie prestiżowy, bo bydgoszczanki wcześniej straciły szansę na poprawę dziesiątej lokaty, a torunianki zapewniły sobie prawo gry w play off.

Basket 25 Bydgoszcz - Energa Polski Cukier Toruń 71:92

Kwarty: 18:23, 18:21, 24:26, 11:22
Basket 25: Calloway 17 (1), Michałek 17 (1), Papiernik 14 (1), Hamilton 14 (10 zb.), Zmierczak 0 - Pawlikowska 4, Sztąbersk 3 (1), Wieczyńska 2, Maławy 0.
Energa Polski Cukier: Strong 24 (3, 11 zb.), Washington 18, Kapinga Maweja 12, Stankiewicz 8, Sobiech 6 - Ossowska 20 (6), Deura 2, Urban 2, Krupa 0, Trzymkowska 0.

Zaczęło się od prowadzenia przyjezdnych 8:1 po rzutach Asii Strong, La Mamy Kapingi-Maweji i Kaishany Washington. W bydgoskiej ekipie początkowo trafiała tylko Weronika Papiernik. Potem dołączyła do niej Karina Michałek. Gdy wolne wykorzystała Keondria Calloway bydgoszczanki przegrywały tylko 14:15. Po kolejnych osobistych Oceany Hamilton Basket 25 objął prowadzenie 18:17, ale po chwili dwiema trójkami odpowiedziała rezerwowa Jowita Ossowska, która zaliczyła kapitalne zawody.

W drugiej kwarcie torunianki kontynuowały dobrą passę. W 15. minucie prowadziły już 37:24 po kolejnej trójce Strong. Gospodynie się nie poddawały i odrabiały straty po celnych rzutach rezerwowej Amelii Pawlikowskiej oraz Michałek. W 18. minucie przegrywały tylko 34:37. Jednak Strong odpowiedziała akcją 2+1. Na przerwę miejscowe schodziły ze stratą ośmiu punktów.

Po przerwie bydgoskie koszykarki zaczęły bardzo dobrze. Dwa razy trafiła Hamilton, raz Papiernik i było tylko 43:44. A gdy za trzy rzuciła Calloway był remis 46:46. Torunianki pudłowały praktycznie z każdej pozycji. Niemoc przerwała Strong, trafiając trójkę. Potem punkty dodały Kapinga Maweja, Ossowska i Hamilton. Energa Polski Cukier znowu wysoko wygrywał 58:47.

To był właściwie decydujący moment, bo w ostatniej części bydgoszczanki nie były w stanie odrabiać strat, bo torunianki już tak nonszalancko nie traciły punktów. A same wykorzystały każdą okazję, by powiększać wynik.