Basen nordycki nad Brdą, a w nim ryby. Co z budową Nordic...

Basen nordycki nad Brdą, a w nim ryby. Co z budową Nordic Astrum i festiwalem Camerimage?

Zdjęcie autora materiału
Jarosław Reszka

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Wykop pod wieżowiec Nordic Astrum niemal wypełniła już woda

Wykop pod wieżowiec Nordic Astrum niemal wypełniła już woda ©Dariusz Bloch

Staw rybny albo odkryty basen – tak bydgoszczanie żartują sobie z wielkiej dziury w ziemi przy bulwarze, w pobliżu mostu Bernardyńskiego i kościoła garnizonowego. Dziurę miała wypełnić gwiazda wśród bydgoskich wieżowców (tak przynajmniej sugeruje nazwa) – Nordic Astrum. Wypełnia natomiast… ładnych parę ton wody, która zbliża się już do brzegów dziury.
Wykop pod wieżowiec Nordic Astrum niemal wypełniła już woda

Wykop pod wieżowiec Nordic Astrum niemal wypełniła już woda ©Dariusz Bloch

Porównania z basenem, zwłaszcza odkrytym, w sam raz dla zahartowanych Nordyków, ale również ze stawem, są zatem jak najbardziej uzasadnione. Wypatrzyłem już tam nawet pierwsze ryby. Nie wiem tylko, czy wciąż grube. To władze spółki, która miała zmienić dziurę w drapacz chmur, od dłuższego czasu milczące jak ryba.

Czasy, jak wszyscy Polacy wiedzą, dla budowania są ciężkie. Nie tylko dlatego, że zima za pasem.
Podrożały materiały, brakuje rąk do pracy. Przetargi budowlane padają jeden po drugim, bo oferowane za wykonawstwo kwoty, które inwestor ustalił raptem przed paroma miesiącami, teraz nikogo nie zachęcają do działania.

Tak sobie zatem myślę, iż ryby z basenu nordyckiego mogły dojść do wniosku, że teraz nie opłaca się im ani budować, ani sprzedawać terenu pod budowę. Nie od dziś wiadomo, że nieruchomości to najlepsza lokata kapitału w trudnych czasach. A kilka działek budowlanych (jeszcze w poprzedniej kadencji radni zgodzili się na sprzedaż deweloperowi gruntów sąsiadujących z tym, na którym miał powstać wieżowiec) w centrum miasta, nad rzeką – to wręcz wymarzona lokata kapitału. Jeśli zatem w umowie sprzedaży nie określono terminów zagospodarowania działek, to po co się spieszyć? A jeśli nawet jakieś terminy zostały zapisane, to być może lepiej zapłacić umowną karę za zwłokę niż szukać grubych milionów na kontynuację budowy? Tak sobie tylko myślę, bo jakże mam różnych rzeczy nie myśleć, skoro deweloper milczy jak ryba.

Na szczęście nie zamilkło miasto, które było tak dobre dla dewelopera. Ostatnio dowiedzieliśmy się na przykład, że basen nordycki nie zakłóci budowy nitki tramwajowej wzdłuż Kujawskiej. Na tym niestety koniec dobrych wieści z ratusza. Nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy zjeżdżające z Kujawskiej tramwaje Pesy (mam nadzieję, że wciąż będzie to Pesa) na rondzie Bernardyńskim skręcą w stronę lodowiska i hal sportowych na Babiej Wsi. Podejrzewam, że nasypowi, po którym biegną bezużyteczne od roku tory, źle nie przysłużą się tony wody wypełniające basen nordycki. Bo basen i tory dzieli tylko kilkadziesiąt metrów...

Jest jednak coś, za co w tym tygodniku chciałbym miasto pochwalić. Myślę o ofercie złożonej przez prezydenta Bruskiego szefowi festiwalu Camerimage. Półtora miliona złotych na edycję w 2019 roku, lecz pod skrupulatnie określonymi warunkami. Udział w imprezie aktora lub aktorki nominowanej lub wyróżnionej Oscarem za rolę pierwszoplanową wyceniono na przykład na 150 tysięcy złotych. Można się oburzać, że prezydent potraktował sztukę z bezdusznością księgowego. Proszę jednak przypomnieć sobie, komu zawdzięczamy wytwórnie filmowe - fabryki snów w Hollywood. Ich pierwsi bossowie nigdy nie rozstawali się z liczydłem, a spadkobiercy pierwszych bossów – z komputerem.

Wypada więc tylko żałować, że Rafał Bruski nie wpadł na to wcześniej.


Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
basen

prokurator (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A ratownik gdzie ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
woda

scisly (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Ta w m szesc nie tonach red byl po EB piwo

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nordic deweloper

wesolek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Mial byc Orzel a wyszla reszka

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]