https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barwy z wyobraźnią

Justyna Król
Pejzaże ukazują architekturę i drzewa w różnych porach roku. Część gobelinów inspirowana jest fotografią i obrazami. Kropkę nad „i” na tej wystawie stanowią ekspresyjne rysunki.

Pejzaże ukazują architekturę i drzewa w różnych porach roku. Część gobelinów inspirowana jest fotografią i obrazami. Kropkę nad „i” na tej wystawie stanowią ekspresyjne rysunki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 61134" sub="Jedna z prac Marka Urbańskiego, pokazywanych na wystawie / Fot. Archiwum galerii">Wernisaż ekspozycji pod tytułem „Wątek i osnowa” odbył się w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy w miniony czwartek. Wystawa pokazuje niezwykłe prace, tworzone z pasją przez czworo utalentowanych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Są to tkaniny artystyczne i rysunki.

- Technika tworzenia tkanin o przeznaczeniu użytkowym nie zmieniła się od wieków. Zmysł i potrzeba piękna sprawiły, że gobeliny, kilimy, dywany stały się dziełami artystycznymi, charakterystycznymi dla różnych kultur i epok. Do dziś utrzymuje się tradycja wykonywania tych pięknych wyrobów. Są wywieszane szczególnie na wschodnich bazarach i w tamtejszych uliczkach, przyciągając turystów i koneserów sztuki. W XX wieku tkactwo weszło do galerii i salonów wystawienniczych jako indywidualne koncepcje artystyczne. Pracownia Tkaniny Artystycznej WTZ od lat umożliwia tworzenie tkanin podopiecznym. Instruktorkami były między innymi Krystyna Potrubacz i Katarzyna Kruczkowska. Od 2004 roku ja prowadzę zajęcia z grupą zapaleńców, którzy wykonują interesujące prace - opowiada Anna Mackiewicz, artystka opiekująca się uczestnikami WTZ w Przychodni Zdrowia Psychicznego.

<!** reklama left>Na wystawie zobaczyć można między innymi subtelne lub mocne w geometrycznej formie i kolorze prace Sławy Radke, będące improwizacjami, bo przygotowywane bez wstępnego projektu. Tu odnajdujemy przepiękny cykl przedstawiający drzewa w różnych porach roku, a także żaglówki widziane w różnych porach dnia. Kolejny twórca to Tomasz Wróbel, który prezentuje m.in. dzieła inspirowane fotografiami i obrazami. W 2005 roku artysta zdobył III nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Tkaniny Unikatowej. Swoje prace wystawia także Marek Urbański, który najbardziej lubi uwieczniać pejzaże architektoniczne. Uzupełnieniem tych wyrobów tkackich jest twórczość Jarka Borowskiego - niezwykle ekspresyjne, wyjątkowo barwne rysunki.

- Ten zbiór oglądać można do 15 września. To ponad 40 wyjątkowych prac ludzi, których łączy pasja. Osoby te na co dzień borykają się z problemami, o których zapominają właśnie dzięki sztuce. A tworzą naprawdę wspaniale. Warto samemu zobaczyć - mówi Anna Sowińska, pracownica galerii.

Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy (Stary Rynek 18), od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-17.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski