Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina dla zdrowia. Niestety wiele osób o tym nie wie albo nie ma pojęcia jak wygląda.
Lokalne media donoszą, że Barszcz Sosnowskiego ponownie pojawił się w wielu miejscach Polski. Jest to roślina, która bardzo szybko się rozrasta i jest trudna w zwalczaniu m.in. ze względu na silne toksyny znajdujące się w jej soku. Jak podaje gazeta.pl Barszcz Sosnowskiego do tej pory był widziany m.in. w Sanoku, w powiecie Kieleckim, Kołobrzegu oraz w Starym Sączu, Łącku i Podegrodziu.
Barszcz Sosnowskiego - skąd wziął się w Polsce?
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z regionu Kaukaz, skąd została przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy. W połowie XX wieku był uprawiany jaki roślina pastewna. Problematyczne okazały się zbiory, ponieważ roślina ta może powodować silne oparzenia skóry. Szybkie tempo wzrostu i spontaniczne rozprzestrzenianie się sprawia, że jest trudna w zwalczaniu.
Barszcz Sosnowskiego powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczny dla zdrowia
Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna dla zdrowia. W jego soku są zawarte toksyny, które w kontakcie ze skórą i połączeniu ze światłem słonecznym powodują poparzenia II i III stopnia. Poparzenia pojawiają się dopiero po pewnym czasie (od 30 minut do nawet 2 godzin), dlatego ogranicza to możliwość szybkiej reakcji.
Po poparzeniu Barszczem Sosnowskiego w ciągu 24 h objawy nasilają się. Na skórze pojawiają się zaczerwienienia i pęcherze z surowiczym płynem. Chociaż stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni, to miejsce poparzenia jest wrażliwe na słońce nawet przez kilka lat. Po tygodniu miejsce poparzenia ciemnieje, a ślad może utrzymać się nawet przez kilka miesięcy.
Należy unikać bezpośredniego kontaktu z rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Należy chronić również oczy.
Co robić w razie kontaktu z rośliną?
Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów) kortykosteroidowych.
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda?
Niestety wiele osób nie wie jak wygląda Barszcz Sosnowskiego i często narażeni są na długi kontakt z toksyczną rośliną. Barszcz Sosnowskiego to roślina wysoka, może osiągać od 1 m do nawet 4 m wysokości. Łodyga rośliny u góry jest zielona, a na dole pokryta fioletowymi plamami. Liście zmieniają kształt, początkowo są podłużne i przypominają liście zwykłego barszczu, z czasem stają się szerokie, układają się w duże rozety. Roślina ma również białe kwiaty, które układają się w duży baldachim o średnicy do 50 cm.

Rośliny, które warto mieć w domu! Walczą ze smogiem i oczysz...
FLESZ Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy
