Dziś o godzinie 8 nad ranem na ul. Warszawskiej w Bydgoszczy odnotowano stężenie pyłów PM10 na poziomie 120 µg/m3 (dobowy dopuszczalny poziom to 50 µg/m3). Zły stan powietrza utrzymuje się w naszym mieście od wielu dni. Stężenie pyłów PM 2,5 o 8 rano (również na Warszawskiej) wyniosło aż 207 µg/m3! Niewiele lepiej było na pl. Poznańskim, gdzie znajduje się druga stacja pomiarowa.
Smog nad Bydgoszczą, stężenia PM10
Utrzymujące się przez całą dobę wysokie stężenia niezdrowych substancji obligują odpowiednie służby do informowania mieszkańców o złym stanie powietrza.
Tak też zrobił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
"W dniach 27-29 stycznia wystąpiło przekroczenie wartości 50 µg/m3 przez stężenia 24-godzinne pyłu zawieszonego PM10 na wszystkich stanowiskach automatycznych w województwie kujawsko-pomorskim, tzn. w Bydgoszczy, w Toruniu, Włocławku oraz w Inowrocławiu. Przyczyną wysokich stężeń jest wzmożone spalanie paliw w celach grzewczych, powodujące zwiększoną emisję zanieczyszczeń do powietrza, a niekorzystne warunki meteorologiczne powodują kumulowanie się zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery" - czytamy w komunikacie.
>>> ŚLEDŹ NA BIEŻĄCO: Stan powietrza w Bydgoszczy <<<
Smog, poziom alarmowy
Najgorszy wynik odnotowano w Grudziądzu. "W dniu 27 stycznia odnotowano przekroczenie poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10, określonego jako stężenie 24-godzinne 300 µg/m3, w Grudziądzu na stacji pomiarowej przy ul. Piłsudskiego 51. Stężenie średnie dobowe wyniosło 306,6 µg/m3" - czytamy.
Poziom alarmowy dla pyłów drobnych PM 10 – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.
Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.
Na utrzymujący się smog - oprócz spalania - wpływ ma mała prędkość wiatru, niska temperatura powietrza oraz brak opadów.