Na miejscu oprócz mieszkańców, służb ratowniczych oraz pasażerów i obsługi promu Flisak, spotkaliśmy burmistrz Solca Kujawskiego, Teresę Substyk. Zapytaliśmy ją o bieżącą sytuację. - Przyjechałam tutaj, żeby zobaczyć, co się dzieje - mówi pani burmistrz. Służby już dotarły: straż, policja - oczywiście dowódca kierował akcją ewakuacji, a my próbowaliśmy załatwić agregat - tak jak wszyscy zresztą tu się starali. Powiadomiliśmy wszystkie służby, w tym Techno-Marinę - firmę, która wybudowała tę jednostkę. Ponieważ do awarii doszło na naszym terenie, więc uważaliśmy, że nasza obecność tu jest potrzebna. W końcu ewakuacja, ludzie, zdarzenie. To co jest możliwe, staramy się wspomagać.
Awaria promu. Niezbędna była ewakuacja pasażerów
Służby o zdarzeniu powiadomione zostały o godzinie 16.25. - Na miejscu interweniuje 7 zastępów straży pożarnej, w tym 3 łodzie - mówił nam wtedy dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Nie ma osób poszkodowanych.
Przyczynę usterki potwierdza informator PAP. - Najprawdopodobniej został przeciążony agregat, a bez tego nie działa silnik tego promu. Łatwo można temu zaradzić, ale trzeba wiedzieć jak - powiedział informator PAP.
Więcej o pierwszych informacjach i zdjęciach tuż po awarii w artykule polecanym poniżej.
Konieczne było przetransportowanie około 100 pasażerów z pokładu promu na brzeg. Obok przeprawy w stanicy miasto przygotowało salę, gdzie można się ogrzać oraz wypić wodę czy herbatę.

Tak sytuację tuż po ewakuacji opisuje pan Albert z Inowrocławia - zobacz nagrania wideo:

Tego samego dnia o godzinie 19.45 prom uruchomiono, ale tylko po to, żeby dobił do brzegu, by umożliwić zjazd pojazdów z pokładu. Te, po godz. 20.30 zjechały bezpiecznie na ląd.


Przypomnijmy, prom Flisak w pierwszy rejs ruszył 29 kwietnia. z przyczółka w Solcu Kujawskim do znajdującego się na przeciwnym brzegu - w Czarnowie. Więcej o inauguracyjnym rejsie w artykule polecanym poniżej.
Prom to inicjatywa realizowana przez samorząd woj. kujawsko-pomorskiego. Więcej na temat tej inwestycji można przeczytać na portalu Kujawy i Pomorze. Operatorem (armatorem) promu jest malborska firma „Techno Marine”, która jest też konstruktorem tej unikatowej jednostki pływającej. Chrzestną promu zostanie słynna piosenkarka Irena Santor, od 26 kwietnia honorowa obywatelka województwa kujawsko-pomorskiego. Tytuł otrzymała podczas uroczystej sesji sejmiku. Irena Santor urodziła się w roku 1934 w Papowie Biskupim, dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim.
- Trwa 4-miesięczny okres rozruchowy promu, za który odpowiada wykonawca jednostki firma Techno Marine. Jesteśmy w kontakcie zarówno z wykonawcą jak i obsługą promu. Wyjaśniamy co się wydarzyło. Prom został uruchomiony, dopłynął do brzegu i jest zacumowany. Ze względu na bezpieczeństwo pasażerów wykonawca zaplanował przegląd techniczny, dlatego prom nie był w niedzielę dostępny dla podróżujących. O wynikach przeglądu poinformujemy odrębnym komunikatem. Przepraszamy za tymczasowe utrudnienia - przekazała Marzena Baczyńska, zastępca dyrektora ZDW Bydgoszcz.