Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awaria gazociągu na ul. Gdańskiej! Wyznaczono objazdy, a tramwaje kursują wahadłowo [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 1 MARCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 1 marca w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 1 marca w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 1 marca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 1.03 w Bydgoszczy.

1 marca 1898 roku miało miejsce uruchomienie w Bydgoszczy przedłużonej elektrycznej tramwajowej linii czerwonej, która do tej pory kursowała z dworca kolejowego ulicami Dworcową, Gdańską, Mostową, przez Stary Rynek, Batorego, Długą, Poznańską do skrzyżowania z ul. Św. Trójcy. Po przedłużeniu, linia czerwona kursowała ulicą Św. Trójcy i Grunwaldzką do wiaduktu kolejowego i stacji kolei wąskotorowej. Budowa wspomnianego odcinka rozpoczęła się 25 października 1897 roku. Nowy odcinek był jednotorowy z mijankami na przystankach.

1 marca 1920 roku odbyła się pierwsza rozprawa w języku polskim po odzyskaniu niepodległości przez Polskę przed Izbą Karną Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

1 marca 1923 roku inż. Stefan Ciszewski w piętrowym budynku oficyny przy ul. Św. Trójcy 3 założył Fabrykę Wyrobów Elektrotechnicznych, przeniesioną później na ul. Sobieskiego. Pod koniec lat 30. była to jedna z najprężniejszych bydgoskich firm przemysłowych. Po II wojnie resztki urządzeń (większość wywieziono do ZSRR, do Leningradu) posłużyły do założenia nowej fabryki, „Eltry”.

1 marca 1933 roku z udziałem władz państwowych nastąpiło na bydgoskim dworcu głównym uroczyste otwarcie nowej linii kolejowej Herby Nowe – Gdynia, tzw. kolei francuskiej prowadzącej przez Bydgoszcz.

1 marca 1934 roku sieć telefoniczną w Bydgoszczy przejęła od Poczty Polskiej - Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna („PASTA”), która przystąpiła do modernizacji i rozbudowy sieci. W nowym gmachu przy ul. Pomorskiej zainstalowano automatyczną centralę telefoniczną na 3 tys. numerów, rozbudowano też znacznie sieć w mieście.

1 marca 1937 roku w Warszawie powołano Obóz Zjednoczenia Narodowego, tzw. OZON. W gronie założycieli tej nowej siły politycznej znaleźli się także bydgoszczanie: prezydent miasta Leon Barciszewski, kupcy S. Sylkowski i J. Grześkowiak, prezes Związku Fabrykantów K. Kasperowicz.

1 marca 1940 roku minął termin zgłaszania prac na konkurs na nowy budynek ratusza w Bydgoszczy; złożono w sumie aż 105 projektów. Komisji konkursowej najbardziej podobał się projekt monumentalnego domu dwupiętrowego przypominającego architekturą budynki wzniesione w ostatnich latach w Niemczech hitlerowskich. Do jego realizacji nigdy jednak nie doszło.

1 marca 1952 roku istniejąca już od dwóch miesięcy w Bydgoszczy Gdańska Fabryka Maszyn została przemianowana na Bydgoskie Zakłady Sprzętu Okrętowego, późniejsze (od 1977) Zakłady Urządzeń Okrętowych „Famor”.

1 marca 1955 roku oddano do użytku bydgoszczan pierwsze w mieście postoje taksówek bagażowych. Ich lokalizacje to plac przez dworcem głównym PKP, Stary Rynek, ul. Czerwonej Armii i ul. Cieszkowskiego – róg ówczesnych Al. 1 Maja.

1 marca 1961 roku uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Staszica, która znajdowała się pod patronatem MO, otrzymali do swojego użytku wyremontowany samochód „Warszawa”, na którym mieli uczyć się jeździć w ramach kursu na prawo jazdy.

1 marca 1964 roku w sali Teatru Polskiego w Bydgoszczy po półrocznych przygotowaniach o godz. 15.30 w niedzielne popołudnie po raz pierwszy wystąpił reprezentacyjny młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej pod artystycznym kierownictwem Józefa Szurka. Występ miał miejsce z okazji obchodów XX-lecia PRL. W programie zespołu liczącego 130 osób (chór - 80, orkiestra - 20 i balet - 30) znalazły się „pieśni masowe i ludowe”. Zespół istnieje do dziś.

1 marca 1979 roku po trzech dniach gorączkowych prac udało się usunąć awarię gazociągu wzdłuż ul. Gdańskiej w Bydgoszczy, która spowodował ogromne perturbacje w mieście: ruch kołowy kierowano objazdami, tramwaje kursowały wahadłowo.

1 marca 1985 roku z recitalem w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy wystąpił jeden z najznakomitszych skrzypków na świecie, Wadim Brodski (ZSRR). Artysta wykonał koncert skrzypcowy D Johannesa Brahmsa.

Tego samego dnia Bydgoski Dom Towarowy „Jedynak”, po zawarciu porozumienia z Przedsiębiorstwem Transportu Handlu Wewnętrznego rozpoczął za niewielką opłatą świadczenie usług dowozu zakupionych towarów do domu.

1 marca 1998 roku Sebastian Chmara, lekkoatleta Zawiszy Bydgoszcz, późniejszy wiceprezydent miasta, zdobył złoty medal w siedmioboju na halowych lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Walencji.

1 marca 1999 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z recitalem wystąpił amerykański pianista Kevin Kenner, laureat II nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1990 roku.

1 marca 2009 roku doszło do wybuchu oparów farb i lakierów w piwnicy bloku przy ulicy Rysiej na bydgoskich Glinkach. Iskra ze szlifierki spowodowała eksplozję, które zniszczyła dwie klatki schodowe. Mężczyznę, który szlifował w piwnicy, zabrano do szpitala z oparzeniami twarzy i rąk. Na szczęście nikt inny nie ucierpiał, a konstrukcja budynku nie została naruszona.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera