Astoria Bydgoszcz walczyła do ostatnich sekund

Tadeusz nadolski
W Artego Arenie Polonia Leszno także okazała się lepsza od Astorii.
W Artego Arenie Polonia Leszno także okazała się lepsza od Astorii. Dariusz Bloch
W weekend rozegrano 16. kolejkę spotkań - pierwszą w rundzie rewanżowej w I lidze koszykarzy.

W meczu 16. kolejki I ligi koszykarzy Astoria przegrała w Lesznie z Polonią 74:77. Beniaminek był także lepszy w I rundzie nad Brdą (80:76). Sytuacja bydgoszczan staje się bardzo nieciekawa.

Astoria z zaledwie czterema zwycięstwami zajmuje obecnie przedostatnie miejsce w tabeli i coraz bardziej traci dystans do bezpiecznych (9-10) miejsce, o play offach (1-8) nie wspominając.

W Lesznie w barwach „Asty” zadebiutował pozyskany z SKK Siedlce środkowy (205 cm) Łukasz Paul (na parkiecie przebywał przez 18,14 min - 7 pkt, 3/9 za 2, 1/2 za 1, 5 zb.). Zabrakło natomiast kontuzjowanego Adriana Barszczyka. Z kolei w Polonii swój pierwszy mecz rozegrał Maksym Kulon, wychowanek Śląska Wrocław, który wrócił do Polski po kilkumiesięcznej przygodzie w czeskim klubie Orla Prostejov.

W pierwszej połowie tylko raz - w 16 minucie - gospodarze uzyskali wyraźniejszą przewagę (35:26). Jednak szybkie dwie trójki Sebastiana Dąbka i Mikołaja Motela pozwoliły wrócić przyjezdnym do gry. Generalnie rzuty dystansowe nie były silną bronią graczy Asty - w I kwarcie 1/7, w II - 2/7, Polonia 7/16, w tym Tomasz Stępień(łącznie w ciągu 20 min 19 pkt z 41 całej swojej drużyny) - 4/5.

Na przerwę leszczynianie schodzili z 5 punktami więcej.

Po zmianie stron podopieczni Jerzego Chudeusz cały czas dotrzymywali kroku rywalom, głównie dzięki Mateuszowi Bierwagenowi (8 pkt. w 3. kwarcie) ale nie mogli ich przełamać. Tak było do ostatnich fragmentów tego pojedynku. Po 6 kolejnych punktach Jakuba Koelnera (za 3 i 2+1) i 2 Kulona Polonia prowadziła 77:71. Jeszcze akcją 2+1 popisał się Mateusz Fatz, zmniejszając rozmiary porażki na 40 sekund przed końcem do 3 „oczek”. Potem rzutów 3-punktowych próbowali Dąbek i Fatz, ale nie znalazły one drogi do celu i 12. porażka w tym sezonie stała się faktem.

W sobotę, 14 stycznia, Astoria zmierzy się na wyjeździe z Legią Warszawa.

Polonia Leszno - Astoria Bydgoszcz 77:74 (22:22, 19:14, 21:26, 15:12)
Polonia: Stępień 26 (5x3), Koelner 20 (4). Milczyński 9, Kulon 7, Kiwilsza 7, Trubacz 4, Rostalski 4 (1).
Astoria: Bierwagen 15, Mikołaj Motel 12 (2), Gospodarek 11 (1), Dąbek 9 (1), Fatz 9, Szyttenholm 8, Paul 7, Laydych 2, Krefft 1, Czyżnielewski 0.