Kolejne uderzenie podstępnego wirusa afrykańskiego pomoru świń. Tym razem dotyczy fermy w warmińsko-mazurskiej gminie Srokowo. Informację o 28. ognisku ASF w chlewni podał Główny Lekarz Weterynarii.
Tutaj również: Dopłata do świń z wolnego wybiegu. KZP-PTCH: Zbyt ryzykowne przy ASF
Wcześniejsze przypuszczenia potwierdziły próbki wysłane do krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Dodajmy, że to nie jedyny cios w ostatnich dniach. Wczoraj (25 lipca) podano informację o ognisku w gospodarstwie położonym w gminie Głowaczów, w powiecie kozienickim, w województwie mazowieckim. W tamtejszej chlewni utrzymywano czternaście świń. Jeszcze wcześniej trzy ataki odnotowano również w warmińsko-mazurskiej gminie Giżycko (203 świnie), mazowieckich gminach Jabłonna Lacka (13 świń) oraz Ciechanów (1324 świnie).
26 lipca minister rolnictwa spotkał się z około 200. powiatowymi lekarzami weterynarii z województw, w których występuje ASF lub które sąsiadują z tymi województwami.
- ASF to plaga, z którą musimy prowadzić skuteczną walkę. Leśniczy, myśliwi i lekarze weterynarii muszą współpracować ze sobą w kwestii zarządzania populacją dzików - mówił Jan Krzysztof Ardanowski. - Podjąłem decyzję, aby już od 1 sierpnia istotnie podnieść wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, o 630 zł miesięcznie na jednego statystycznego pracownika. Te pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo. W przyszłym roku będą też dodatkowo podwyżki ponad 6 proc.
Źródła informacji: Główny Lekarz Weterynarii, MRiRW
_______________________
Agro Pomorska odcinek 70
