Gdy centra handlowe są zamknięte, warto przyjść do bydgoskiego Śródmieścia, bo tam od kwietnia, w każdą drugą niedzielę miesiąca dzieje się bardzo dużo. „Niedziele handlowe” to pomysł Macieja Bakalarczyka, menedżera Starego Miasta i Śródmieścia. Motywem przewodnim kwietniowej była kawa, majowej moda, a najbliższa będzie poświęcona rzemiosłu i sztuce.
- Pierwszą atrakcją tej niedzieli będzie Szlak Wystaw, czyli spacer po miejscach, które zazwyczaj w niedzielę są niedostępne - informuje Bakalarczyk. - I tak, Galeria Wspólna zaprosi na wystawę prac Juliana Nowickiego, autora kilku bydgoskich murali. Otwarta wyjątkowo będzie też galeria Kantorek przy Gdańskiej. W parku Kazimierza Wielkiego z kolei powstanie żywy obraz „Śniadanie na trawie”.
Czytaj także: Próba porwania chłopca? Mężczyzna z bródką w żółtym aucie poluje na dzieci? Mamy komentarz policji
Każdy, kto zechce, może stać się jego częścią. - Będzie można w niego wejść i zrobić sobie zdjęcie, lub usiąść obok na kocu na trawie, kupić nietypowe, przygotowane specjalnie na tę okazję przekąski i posłuchać muzyki skrzypcowej na żywo - zapowiada menedżer. - Takiej okazji nie można przegapić.
Sporo będzie się także działo na ul. Długiej i w jej sąsiedztwie. - Tam będzie czekał kolejny żywy obraz, pracujemy też na wirtualną galerią - zdradza Bakalarczyk. - Na Mostowej z kolei będzie można obejrzeć fotograficzną historię Starego Rynku, a w Galerii Stan Użytku przy ul. Śniadeckich prace studentów wzornictwa UTP. Co ciekawe, jedną z nich, czyli nową bydgoską ławkę, będzie można zobaczyć już na Starym Rynku.
Nie zabraknie muzyki - w parku Kazimierza posłuchamy skrzypiec, przy Gdańskiej ulicznego rocka, a na Długiej instrumentów dętych.
Nieodłącznym punktem „Niedziel handlowych” są także propozycje dla miłośników historii. - W kamienicy przy Starym Rynku 23 będzie można zobaczyć już trzecią część kolekcji widokówek Anny Perlik i Pawła Piątkowskiego - słyszymy. - Dla miłośników fotografii starej Bydgoszczy przygotowano konkurs z nagrodami zdjęciowymi. Przy Gdańskiej 12 odbędzie się natomiast kolejna prezentacja prac nad makietą „Podwórka Tajemnic”, czyli Bydgoszczy z 1920 roku. Pojawią się też repliki dawnych jednostek pływających.
Będą też imprezy towarzyszące. Jedną z nich jest organizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury Jarmark Świętojański, który będzie trwał na Wyspie Młyńskiej między godz. 10 a 18. Pojawi się na nim ponad setka wystawców z Kujaw, Kaszub, Pałuk i innych regionów Polski. - Wśród nich twórcy ludowi, artyści, etnodizajnerzy przeróżnych specjalności, malarze, rzeźbiarze, ceramicy, hafciarki, plecionkarze - słyszymy od organizatorów.
Ciekawie zapowiada się także II Weekend Legend i Tradycji Bydgoskich organizowany przez fundację Fantazmat. W programie szereg warsztatów rzemieślniczych. W swoje progi zaprosi stowarzyszenie Pracownia (ul. Jezuicka 22).
- Nie zapomnijmy również, że w niedzielę między godz. 11 a 15 będzie otwartych kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych w Śródmieściu - dodaje Bakalarczyk.
Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!
