Tak, zgadza się - zimowe zawody odbędą się w kraju, w którym średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi +22 stopnie Celsjusza (a w lutym nawet więcej).
Pierwsze zawody zimowe w kraju arabskim
• Azjatyckie Igrzyska Zimowe odbywają się od 1986 roku, ale nie co 4 lata (jak igrzyska olimpijskie), ale generalnie nieregularnie – czasami co 4 lata, czasami co 3, a nawet co 6 lat.
Czterokrotnie gospodarzami igrzysk była Japonia, dwukrotnie Chiny, po razie Korea Południowa i Kazachstan. Program jest podobny do olimpijskiego: narciarstwo, biathlon, łyżwiarstwo figurowe, hokej i reszta.
Pod względem liczby uczestników Igrzysk Azjatyckich oczywiście nie można porównać z igrzyskami olimpijskimi, ale i tak zawody są ogromne – w 2017 roku w Sapporo wystąpiło 1147 osób (np. na igrzyskach olimpijskich 2022 w Pekinie – 2871 uczestników).

Teraz igrzyska przyznano Arabii Saudyjskiej - odbędą się w 2029 roku i będą dziewiątymi w historii (igrzyska w 2017 roku były ósme, a po nich nastąpiła aż 12-letnia przerwa). Nawiasem mówiąc, to pierwsze zawody sportów zimowych, który odbędą się w kraju arabskim.
• Arabia Saudyjska złożyła wniosek o organizację igrzysk w sierpniu i została zatwierdzona w październiku. Nie miała żadnych konkurentów – co roku jest coraz mniej chętnych gotowych gościć tak duże turnieje (nawet jeśli chodzi o igrzyska olimpijskie).
Pierwszy gospodarz igrzysk na zachodzie Azji
– Dzięki nieograniczonemu wsparciu sektora sportowego ze strony przywódców Arabii Saudyjskiej i księcia koronnego, z dumą ogłaszamy, że wygraliśmy przetarg na organizację Azjatyckich Igrzysk Zimowych 2029, stając się pierwszym gospodarzem igrzysk na zachodzie Azji. Będziemy nadal pozycjonować nasze królestwo jako jeden z wiodących krajów w sporcie – powiedział minister sportu książę Abdulaziz bin Turki Al Faisal.
Rok 2029 nie został wybrany przypadkowo – do tego czasu Arabia Saudyjska ma nadzieję na wybudoawnie ośrodka narciarskiego Troyena, który zgodnie z planem będzie gospodarzem zawodów.
W marcu zapowiedziano utworzenie kurortu – powstanie w prowincji Tabuk. Trojena stanie się częścią globalnego projektu Arabii Saudyjskiej, mającego na celu budowę inteligentnego miasta przyszłości – Neoma.
W Neom roboty będą odgrywać kluczową rolę w bezpieczeństwie, logistyce, dostawie do domu i opiece. Miasto będzie zasilane wyłącznie energią wiatrową i słoneczną. Budżet początkowy to 500 miliardów dolarów.
Obecnie zbudowano tylko dwa budynki – pozostałe 26 500 metrów kwadratowych to pustynia. Choć – zgodnie z planem – budowa zakończy się w 2025 roku.
Pierwszy ośrodek narciarski na Półwyspie Arabskim
• Sercem Neom będzie ośrodek narciarski Trojena (pierwszy na Półwyspie Arabskim) – zlokalizowany będzie w górach 50 km od wybrzeża na wysokości 2600 m n.p.m. Jego przekazanie zaplanowane jest na 2026 rok - trzy lata przed Azjatyckimi Zimowymi Igrzyskami.
Trojena będzie składać się z wioski narciarskiej, ultraluksusowych (zgodnie z definicją) ośrodków rodzinnych i uzdrowiskowych, restauracji i sklepów detalicznych, obiektów sportowych dla narciarzy, sportów wodnych, kolarstwa górskiego i nie tylko oraz interaktywny rezerwat przyrody.

W ośrodku prezentowane będą festiwale sportowe, artystyczne, muzyczne, kulturalne i inne imprezy rozrywkowe.
Oczekuje się, że Trojena przyciągnie 700 000 odwiedzających i 7 000 stałych mieszkańców do 2030 roku, aby osiedlić się w okolicznych obszarach. Wszystkie prace budowlane są zaplanowane zgodnie z rygorystycznymi zasadami ochrony środowiska Neom, które obejmują zobowiązanie do zminimalizowania zakłóceń w lokalnej ekologii i zapewnienia długoterminowego zrównoważonego rozwoju.
– Trojena zmieni świat turystyki górskiej, tworząc kurort oparty na zasadach ekoturystyki, podkreślając nasze dążenia do ochrony przyrody i poprawy jakości życia społeczeństwa, co jest zgodne z celami królestwa. Potwierdza również nasze zobowiązanie do bycia częścią globalnych wysiłków na rzecz ochrony środowiska – oznajmił książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud.
Zimowa atmosfera w sercu pustyni
– Trojena będzie miała odpowiednią infrastrukturę, aby stworzyć zimową atmosferę w sercu pustyni, aby zimowe igrzyska stały się bezprecedensowym globalnym wydarzeniem – stwierdził Nadmi ala-Nasir, dyrektor wykonawczy projektu.
• Ośrodek narciarski w Trojena ma być otwarty przez cały rok.
Zostanie w nim stworzone sztuczne słodkowodne jezioro, powstanie hotel, pionowa wioska na zboczach gór z widokiem na jezioro, luksusowe rezydencje z panoramicznymi widokami.

Pogoda tutaj różni się od klimatu kraju - zimą temperatura czasami spada do wartości ujemnych, a średnia roczna temperatura jest tu o 10 stopni niższa niż w innych regionach Arabii Saudyjskiej.
170-kilometrowy wieżowiec na 9 mln mieszkańców
Ośrodek zostanie podzielony na 6 dzielnic, które zostaną nazwane zgodnie z ich przeznaczeniem: Brama, Odkrycie, Dolina, Eksploracja, Rekreacja i Rozrywka.
Troyena jest projektowana przez architektów z całego świata: z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec i Australii.

Resort ma być połączony z Neom kolejnym futurystycznym projektem saudyjskim – 170-kilometrowym (długim) wieżowcem The Line, przeznaczonym dla 9 milionów mieszkańców.
Dlaczego Arabia Saudyjska potrzebuje zimowych międzynarodowych zawodów? To sposób, aby jeszcze raz pokazać, do czego zdolny jest ten kraj, a także ma to być wielka prezentacja niesamowitego kurortu całemu światu.

