Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy kultywuje pamięć o wybitnych Polakach, których ślad można odnaleźć nad Brdą.
<!** Image 2 align=right alt="Image 135122" sub="Na budynku przy ulicy Gdańskiej 92 jest już poświęcona Józefowi Piłsudskiemu tablica. Czy uda się zorganizować także izbę pamięci? Fot. Tadeusz Pawłowski">Jedną z nich był pierwszy marszałek Polski, Józef Piłsudski, który podczas swego pobytu w Bydgoszczy - 6-7 czerwca 1921 roku - skorzystał z gościny adwokata Jana Maciaszka, prezydenta Bydgoszczy, zamieszkałego przy ulicy Gdańskiej 92.
- Marszałek przyjmowany był przez bydgoszczan entuzjastycznie. Uczestniczył w wielu spotkaniach, przyjmował defiladę, zwiedzał miasto. Zachowały się liczne zdjęcia i dokumenty ilustrujące te chwile. Na pamiątkę wizyty marszałka w 1937 roku na budynku przy ulicy Gdańskiej 92 odsłonięto tablicę pamiątkową, którą Niemcy zniszczyli w 1939 roku. TMMB w 83. rocznicę pobytu Piłsudskiego w Bydgoszczy odsłoniło tablicę zrekonstruowaną przez artystę plastyka Jerzego Stróżyka - mówi Jerzy Derenda, prezes TMMB.
Teraz Towarzystwo ma zamiar otworzyć Izbę Pamięci Józefa Piłsudskiego.
Zgodnie z zamierzeniami pomysłodawców, znalazłyby się w niej dokumenty przypominające wizytę naczelnika w Bydgoszczy oraz jego kontakty z Bydgoszczą i bydgoszczanami. Nie zabrakłoby i innych pamiątek związanych z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego (na przykład nagrań przemówień, filmów, obrazów, zdjęć, książek, artykułów prasowych, listów o „cudzie nad Wisłą”).
<!** reklama>- Pragniemy, aby Izba Pamięci Józefa Piłsudskiego przypominała wszystkim tego wielkiego Polaka. Jej drzwi będą zawsze otwarte dla wycieczek organizowanych dla bydgoskiej młodzieży szkolnej - deklaruje prezes Jerzy Derenda. - Swoją pomoc w udostępnieniu cennych zbiorów obiecał, między innymi, Eugeniusz Siemaszko, prezes Związku Oficerów Rezerwy imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ciągle niedostateczna jest tymczasem wiedza bydgoszczan o znakomitych przedstawicielach świata polityki, nauki i kultury, którzy gościli nad Brdą na przestrzeni wieków. Historia miasta pełna jest wzmianek o bytności tu i odegranej w rozwoju Bydgoszczy roli polskich królów - Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Stefana Batorego.
Warto jednak pamiętać i o innych filarach zbiorowej świadomości - o tym, że to tu mieszkał słynny kryptolog Marian Rejewski. Tu swój dom miała Apolonia Chałupiec (Pola Negri), tu lubił bywać światowej sławy pianista Artur Rubinstein, a do szkoły jego imienia chodził Rafał Blechacz. Swój ślad zostawili w Bydgoszczy i generał Haller, i marszałek Śmigły-Rydz. To bydgoską młodość wspominał Jeremi Przybora. Lata szkolne spędził nad Brdą także Radosław Sikorski.
Dokąd z Pamiątkami?
- Na dokumenty i pamiątki związane z Józefem Piłsudskim czekają w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ulicy Jezuickiej 4, tel. 52 322 51 96.
