Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antidotum nie tylko na tarantulę

Katarzyna Kabacińska
Przed nami ostatni tydzień koncertów Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis, którego XV edycja zakończy się 2 października.

Przed nami ostatni tydzień koncertów Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis, którego XV edycja zakończy się 2 października.

<!** Image 2 align=none alt="Image 132790" sub="Freiburger Barockorchester z Niemiec, zespół specjalizujący się w muzyce baroku">Nim sceny MAEO opustoszeją na trzy lata, w nadchodzącym tygodniu warto wybrać się na któryś z ostatnich koncertów. Jeśli nawet nie dla samej muzyki, to dla wartości poznawczej, którą dobrze oddaje tytuł tegorocznego festiwalu „Muzyka różnych kultur Wschodu i Zachodu”. A dźwięki i tak zawładną naszą wyobraźnią...

<!** reklama>Wystarczy wspomnieć dzisiejszy (25.09.) koncert europejskiej muzyki dawnej, podczas którego francuski zespół L`Arpeggiata, kierowany przez Christinę Pluhar, zabierze nas na niegdysiejsze włoskie południe, gdzie melancholikom aplikowano trąbki i bębny, choleryków kojono dźwiękami cytry, skrzypiec oraz lutni, a przede wszystkim wierzono, że muzyka i taniec zwalczają jad pająka, o czym opowiada utwór „Antidotum Tarantuae”.

- Na ten koncert mamy już dosłownie końcówkę biletów - uprzedza Mariusz Talkowski z Filharmonii Pomorskiej, zachęcając przy tym do kolejnej (27.09. o godz. 18.00) propozycji MAEO. - W niedzielę będziemy gościć dwa naprawdę wybitne zespoły specjalizujące się w muzyce baroku - przypomina. To Collegium Vocale Gent z Belgii - prekursor stosowania nowych technik wokalnych w muzyce tej epoki oraz niemiecka orkiestra Freiburger Barockorchester, o której energetycznych koncertach krytycy pisali peany! - W wykonaniu zespołów znanych ze scen całego świata oraz sopranistki Christiny Landshamer i tenora Colina Balzera usłyszymy „Chandos Anthems” Händla, utwór, który rozbrzmiewał ostatnio w naszej sali dwa lata temu - dodaje M. Talkowski.

Koncerty z 28 i 29.09. są niczym przyświecająca MAEO idea budowania muzycznych mostów w pigułce, trudno bowiem o bardziej odległe od siebie światy! I jeśli jeszcze prawosławne śpiewy cerkiewne nie są obce naszej kulturze, to muzyka Tybetu dopiero do nas przenika. W niepowtarzalny klimat cerkwi wprowadzi nas mołdawski męski chór Axios z Kiszyniowa, natomiast tybetańskiego ducha wolności przywoła mnich Lama Gelek - niestrudzony propagator lamaizmu i ideałów związanych z tą tybetańską odmianą buddyzmu.

Na zakończenie MAEO, za sprawą muzyki Wagnera i Straussa, powrócimy do naszego kręgu kulturowego. Orkiestrę FP w pieśni do słów Matyldy Wesendonk i poemacie symfonicznym „Życie bohatera” poprowadzi oklaskiwany już na naszej scenie młody amerykański dyrygent robiący światową karierę - Eugene Tzigane. Solowe partie altowe usłyszymy zaś w wykonaniu wszechstronnej polskiej śpiewaczki, z pochodzenia torunianki, Jadwigi Rappe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!