Przywódcy krajów Europy Środkowej rozmawiają o odbudowie gospodarki po pandemii, walce z globalnym ociepleniem i innych wyzwaniach, które stoją przed naszym regionem.
Andrzej Duda: Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy
Prezydent Andrzej Duda, podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami innych przywódców państw wchodzących w skład Trójmorza, podkreślił, że podczas rozmów zgodzono się, iż należy przywracać
„zdolności produkcyjne w Europie, aby z powrotem stała się wielką fabryką i była samowystarczalna”. - Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą, albowiem my zaczęliśmy takie działanie, zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał z trwogą, że coś takiego jak pandemia koronawirusa może w ogóle nas spotkać – powiedział.
Prezydent wskazał, że choć Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 r. to dzisiaj – pomimo pandemii - jest w rozkwicie,a w jej obradach także najważniejsi politycy USA, Niemiec, Japonii czy Francji. - To wszystko pokazuje, że nasi partnerzy, których gospodarki są wielkimi światowymi gospodarkami widzą ogromy potencjał w naszej współpracy - podkreślił. - Trójmorze to jest 120 mln mieszkańców państw UE, Trójmorze to dzisiaj ogromna część rozwoju gospodarczego Europy i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gospodarczo jej część – dodał.
Duda zaznaczył, że wzrost gospodarczy w Trójmorzu przewidywany przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy na najbliższe lata jest pomiędzy 4 a 4,8 proc., a w Polsce - ponad 5 proc.
Prezydent stwierdził, że w 2021 r. te dane „w kontekście tego, co nas spotkało w ciągu ostatnich dwóch lat, są absolutnie spektakularne”.
Prezydent Bułgarii: Inicjatywa szybko się rozwija, staje się coraz atrakcyjniejsza regionalnie i globalnie
Prezydent Bułgarii Rumen Radew oświadczył z kolei, że szczyt Trójmorza w Sofii jest bardzo wyraźnym dowodem, iż w „wyniku woli politycznej i ciężkiej współpracy inicjatywa szybko się rozwija, staje się coraz atrakcyjniejsza regionalnie i globalnie”. - Cieszymy się ze zobowiązania Łotwy przyjęcia roli gospodarza inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że nasi przyjaciele z Łotwy będą w stanie budować na dotychczasowych osiągnięciach inicjatywy – mówił Radew, życząc Łotwie dużo energii i silnej woli, by poradzić sobie ze wszystkimi licznymi wyzwaniami i zadaniami oraz „by dostrzec wszelkie szanse i skorzystać z tych szans”.
Joe Biden: Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Trójmorza
W czwartek, podczas pierwszego dnia szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent USA Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą „niezawodnym partnerem Trójmorza”. – Wśród członków tej grupy istnieje niesamowity potencjał zwiększenia współpracy i więzi, co wzmocni bezpieczeństwo i dobrobyt w regionie i, mówiąc bez ogródek, przyniesie korzyści całemu światu – mówił prezydent USA na nagraniu wyemitowanym w Sofii.
Dodał, że cieszy się, iż państwa Trójmorza wraz z USA będą mogły pokazać „jak demokracje potrafią przewodzić swoimi wartościami i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich obywateli”. - Pokonując pandemię COVID-19, budując prężniejszą gospodarkę oraz inwestując w wysokiej jakości infrastrukturę, w przejrzysty sposób - powiedział.
Szczerski: Polska jest dla USA najważniejszym sojusznikiem w tej części świata
Minister Krzysztof Szczerski, Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił w piatek na antenie Polskiego Radia, że Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw politycznych na świecie.
Dodał, że jej celem jest budowa infrastruktury, aby „uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie”.
- Trójmorze jest postrzegane jako motor przyszłego rozwoju gospodarczego i atrakcyjne miejsce dla inwestycji. Celem jest budowa infrastruktury, aby uczynić z tego regionu centrum innowacji w Europie – stwierdził prezydencki minister.
Szczerski dodał, że Andrzej Duda spotkał się z delegacją kilkunastu kongresmenów i „jasno podkreślono z obu stron, że Polska jest dla USA najważniejszym sojusznikiem w tej części świata”.
Najdziwniejsze polskie partie polityczne. O istnieniu niektó...
Inicjatywa Trómorza
Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Należą do nich: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.
W tym roku pojawili się nowi zewnętrzni partnerzy Trójmorza – do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich dołączyła Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.
Celem inicjatywy jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.
