https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Medyczna mogła pokonać drogę do uniwersytetu samodzielnie

Sławomir Bobbe
Uniwersytet Medyczny - konferencja w Hotelu Pod OrłemUniwersytet Medyczny - konferencja w Hotelu Pod Orłem
Uniwersytet Medyczny - konferencja w Hotelu Pod OrłemUniwersytet Medyczny - konferencja w Hotelu Pod Orłem Tomasz Czachorowski
- Opowieści o rozwoju Collegium Medicum pod patronatem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu to mit. Były remonty, a nie innowacyjne działania i inwestycje - uważają bydgoscy posłowie.

Wczoraj w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy zebrali się bydgoscy posłowie, by podziękować naukowcom z Collegium Medicum za poparcie idei utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy. Parlamentarzyści podkreślili, że droga do jego utworzenia jest długa i wiedzie przez rozmowy z Senatem i toruńską uczelnią.

- Obawiam się, że na sejmowej sali trudno będzie ten projekt obronić. Nie mam wątpliwości, że toruńscy posłowie zrobią wszystko, by do powstania uniwersytetu nie dopuścić - uważa Łukasz Schreiber, poseł PiS.

- Dlatego musimy wszyscy w naszych klubach rozmawiać i tłumaczyć, że ten projekt to nie jakaś wojenka bydgosko-toruńska, tylko ważna kwestia dla przyszłości naszego miasta - uważa Teresa Piotrowska z PO.

Posłowie podkreślają, że przedstawiane przez UMK dane o rzekomo intensywnym rozwoju uczelni w czasie, gdy przejął ją UMK, są mitem.

- Warto sprawdzić, jakie wsparcie dostał UMK od Bydgoszczy - lokalowe i finansowe - w tym czasie. I czy bydgoski majątek uczelni nie jest zabezpieczeniem kredytów UMK - mówi poseł Piotr Król z PiS.

- O tym, jak UMK podchodzi do rozwoju CM, świadczy los przekazanego uniwersytetowi budynku przy Dworcowej (miała tam powstać stomatologia - red.), ale nie dzieje się w nim nic. Szykowane jest za to sporo inwestycji, w tym wiele zakładających promowanie innowacji w medycynie, ale w Toruniu i okolicach. Dla mnie oczywiste jest to, że chodzi o przeniesienie środka ciężkości działalności CM UMK w stronę Torunia - uważa poseł Zbigniew Pawłowicz z PO.

Posłowie chętnie wracają do przeszłości i wskazują, że za przejęciem Akademii Medycznej przez UMK stały partykularne interesy niektórych przedstawicieli środowiska naukowego, a nie interesy uczelni czy Bydgoszczy.

- Niektóre akademie medyczne przekształcały się w uniwersytety jeszcze w 2013 roku. Nasza akademia miała lepszą pozycję niż białostocka czy szczecińska, spokojnie dałaby radę pokonać drogę do uniwersytetu samodzielnie, tylko nie dano jej szansy - uważa Zbigniew Pawłowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cezar
Komenda Woj. Straży Pożarnej, Przedmieście Bydgoskie i wiele innych łącznie z piernikami bydgoskimi, zamienionymi na toruńskie.
G
Gość
27 listopada 2015 r., podczas posiedzenia w Bydgoszczy, Konferencja Rektorów Uczelni Medycznych w specjalnej uchwale poparła inicjatywę utworzenia z Collegium Medicum UMK samodzielnego Uniwersytetu Medycznego, uzasadniając to m.in. wystarczającym potencjałem CM UMK. Rektorzy powołują się też na specyfikę kształcenia medycznego i badań w tym zakresie. Co znaczące, uczestnikami posiedzenia, na którym przyjęto uchwałę, byli m.in. prof. Jan Styczyński, prorektor UMK ds. CM UMK i prof. Piotr Laider, prorektor UJ ds. CM UJ.
N
Nemo
Ciekawe, jak by wyglądało ocenianie probydgoskich wpisów, gdyby toruńskiemu ciemnogrodowi odebrać możliwość tejże oceny?
j
jarosław
Zapomniałeś napisać, że UMK zawdzięcza swe istnienie Bierutowi. Tow Bierut jest tym, kto podpisał się pod dekretem utworzenia UMK w Toruniu. Zakłamanie Torunian nakazuje im poszukiwać korzeni UMK w Uniwersytecie Wileński. Jest to podobne tego, jakby osoba mająca swe korzenie u bezrolnych chłopów dowodziła swego pochodzenia ze szlachty. Dowodzi to jedynie zakompleksienia.
b
bydgoszczanin
Oni się umawiają w celu stawiania negatywnych ocen.
j
jer
Tow . Pawłowicz i Trzech Okularników sieją wiatr . Zyskają brawa albo zbiorą kije . Jedno pewne ... za burzę zapłacą podatnicy .
K
Kruk
Widzę, że toruńczyki masowo czytają Express Bydgoski, by w swoim perfidnym i podstępnym stylu negatywnie oceniać rozsądne i słuszne wpisy bydgoszczan,
c
czytelnik
Z działania cenzora EB widzę, że określenie towarzysz przy Pawłowiczu zostało potraktowane jako obelga. Chciałbym przypomnieć, że towarzysz pułkownik w stanie spoczynku Pawłowicz był członkiem partii do czasu jej rozwiązania i nigdy z niej nie wystąpił. Dlaczego więc teraz towarzysz poseł PO Pawłowicz wszczyna awanturę z tworzeniem Uniwersytetu Medycznego kosztem UMK w Toruniu, skoro mając władzę przez 8 lat nic nie zrobił w tym kierunku. Czy chodzi tu jedynie o skłócenie środowiska Bydgoszczy i Torunia i obarczenie winą za to władz państwowych (PiS)? Takie przynajmniej odnoszę wrażenie. Wygląda to na typową prowokację, a nie nagłą troskę o rozwój szkolnictwa w Bydgoszczy.
c
czytelnik
Dlaczego towarzysz Pawłowicz nie wykorzystał 8 lat rządów PO, by utworzyć Uniwersytet Medyczny, a zabrał się za to gdy PO już nic nie może poza podskakiwaniem na rynku w ramach KOD?
l
lotos
Nikt nikomu nie broni tworzenia Uniwersytetu Medycznego (choćby w Bydgoszczy czy Włocławku), ale nie na zasadzie prawa Kalego. A jak toruńczycy zbiorą 160 tysięcy podpisów za przeniesieniem Urzędu Wojewódzkiego z Bydgoszczy do Torunia to tak się musi stać? Bez sensu!
l
lotos
A które? Proszę o konkrety.
T
Ted
Nic o Nas bez nas. Wiele instytucji przeniesiono bez zgody mieszkańców Bydgoszczy czas na normalność.
c
cezar
i kogoz widze na fotce? troskliwa pania katechetke-piotrowska,bydgoska bryndza i cieplodupstwo
j
jarosław
Mamy realną szansę na utworzenie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Na pewno ze strony rektora UMK i jego pomocników pojawiać będą się kłamstwa o Collegium Medicum, a także o ludziach którzy brali czynny bądź bierny udział w inicjatywie obywatelskiej zbierania podpisów. Będą też kłamstwa, a także groźby i szantaże pod adresem rady CM, pozostałych pracowników oraz studentów UMK. Pojawią się różnego rodzaju nieuczciwe sposoby poprawy własnego wizerunku przez władze UMK. Wynikać to będzie nie tylko stąd, że CM nie jest instytucją autonomiczną, ale przede wszystkim z lęku o utratę bydgoskiej części UMK, której zadaniem było pracować tylko i wyłącznie na chwałę UMK w Toruniu. Teraz, gdy dzięki inicjatywie obywatelskiej, której rezultatem było poparcie - 160 tysięcy dorosłych osób, a także przez radę CM - idei utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy tej szansy nie możemy już wypuścić, bo drugiej już może nie być.
160 000 głosów
Toruńskie elity odbierają prawo Komitetowi Obywatelskiemu w Bydgoszczy do inicjatywy ustawodawczej w sprawie Uniwersytetu Medycznego .Ba Radę Collegium Medicum odsądzają od czci i wiary za odważne i mądre stanowisko.
Toruńska demokracja!
160 000 głosów nie ma dla nich znaczenia!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski