Smoking zamiast garnituru i najczęściej biała, długa suknia - w takich strojach państwo młodzi wkraczają na nową drogę życia. Pary starają się, by nawet po latach było co wspominać.
<!** Image 2 align=none alt="Image 153898" sub="Latem salony mody ślubnej odnotowują najwyższe obroty w całym roku / Fot. Archiwum">- Do ślubu cywilnego rzadko która pani młoda zakłada długą białą suknię. Raczej wybierają wizytowe sukienki czy garsonki. Chyba, że narzeczona jest stanu wolnego, a pan młody jest rozwodnikiem, to wtedy jest biała suknia i welon, by chociaż podczas ślubu cywilnego wystąpić w tradycyjnej ślubnej kreacji - mówi zastępczyni kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Inowrocławiu, Ewa Grobelska.
<!** reklama>Małżeństwo zawierane w kościele wymaga szczególnej oprawy. Dlatego pary choć początkowo planują skromne uroczystości, to po przemyśleniu wszystkich argumentów za i przeciw decydują się na bardziej wystawne imprezy.
- Początkowo chcieliśmy brać ślub w Gniewkowie, jednak w końcu zdecydowaliśmy się na sanktuarium w Markowicach. Fakt, że koszty całej imprezy się zwiększyły, jednak mamy co wspominać. Piękniejszego ślubu nie mogłabym sobie wymarzyć - zapewnia Sylwia, która od roku jest szczęśliwą mężatką.
Jednym z najważniejszych elementów jest dobór stroju. O ile panny młode nadal zwykle wybierają najczęściej tradycyjne, białe, długie suknie, o tyle moda dla panów zaczyna się zmieniać.
- Powraca do łask smoking. Już co dziesiąty pan młody go wybiera. Modne są też motywy kwiatowe na przykład na kamizelkach. Zdarza się, że zamiast czarnego garnituru czy fraka mężczyźni decydują się na kolorowe, na przykład biało-czarne, czy połączenie brązu z ecru. Najtańszy klasyczny garnitur plus dodatki kosztuje 500 złotych, jednak są tacy panowie, którzy na ubranie do ślubu wydają 2 tysiące złotych i więcej - mówi Jakub Ratajczak, specjalista do spraw handlu w firmie Malibu w Inowrocławiu.
Najtańszą ślubną kreację dla panny młodej można nabyć już od 400 złotych. Jednak zdarzają się kobiety, które za strojną suknię na ten wyjątkowy dzień są w stanie zapłacić nawet i kilka tysięcy.
- Ostatnio panuje moda na odkryte ramiona i takie sukienki cieszą się największym zainteresowaniem. Większość pań wybiera tradycyjne welony, krótkie lub długie w zależności od fasonu sukienki, mniej popularny jest diadem czy stroik - twierdzi Jolanta Kurek z Centrum Mody Ślubnej w Inowrocławiu.
Z salonu panna młoda wychodzi ubrana od stóp do głów, gdyż na miejscu można kupić i dopasować wszystkie niezbędne dodatki.
Warto wiedzieć
- strój panny młodej - od 1000 złotych do 3,5 tysiąca i więcej
- strój pana młodego - od 1000 do 2 tysięcy i więcej
- opłata w kościele od 400 złotych
- wynajem samochodu od 500 złotych