https://expressbydgoski.pl
reklama

95 LAT bydgoskiej elektrociepłowni. 1929-2024

Materiał informacyjny - PGE Energia Ciepła
Bydgoska elektrociepłownia, produkująca ciepło i energię elektryczną dla miasta i jej mieszkańców, należy do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy PGE. Ciepło i energia elektryczna produkowane są w niej jednocześnie w kogeneracji, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz uzyskania wysokiej sprawności wytwarzania.

Historia

Bydgoska elektrociepłownia zaznaczyła swój rys na historycznej mapie Bydgoszczy.
W 2024 roku minęło 95 lat od momentu uruchomienia najstarszej z nich – dawnej Elektrowni Jachcice, a obecnie Elektrociepłowni Bydgoszcz I, należącej do PGE Energia Ciepła. Jako pierwsza w mieście wytwarzała prąd zmienny, a po gruntownej przebudowie, w latach 60-tych ubiegłego wieku, zaczęła dostarczać parę technologiczną dla zakładów przemysłowych oraz ciepło do bydgoskich mieszkań i instytucji na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W latach siedemdziesiątych dołączyły do niej kolejne bydgoskie elektrociepłownie. W 1970 roku rozpoczęła produkcję największa z nich - Elektrociepłownia Bydgoszcz II. Dwa lata później do przedsiębiorstwa dołączyła elektrociepłownia przemysłowa Zakładów Chemicznych „Zachem”. Jej koncesjonowana działalność trwała do 2016 roku. Warto wspomnieć, że w 1985 roku, w ramach Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz, rozpoczęła funkcjonowanie nowo wybudowana Elektrociepłownia „Toruń-Grębocin”. W 1993 roku odłączyła się ona od macierzystej firmy i obecnie funkcjonuje jako PGE Toruń.

Dwa źródła wytwórcze bydgoskiej elektrociepłowni

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy produkuje ciepło w dwóch jednostkach na terenie miasta Bydgoszcz:

  • Elektrociepłownia Bydgoszcz I (EC I), zlokalizowana przy ul. Żeglarskiej, zaopatrująca w ciepło zachodnią i centralną część miasta. Aktualnie do produkcji ciepła wykorzystuje cztery kotły zasilane paliwem gazowym

  • Elektrociepłownia Bydgoszcz II (EC II), usytuowana przy ul. Energetycznej, która jest podstawowym i najważniejszym źródłem zasilania miasta w ciepło i energię elektryczną. Obecnie do produkcji ciepła wykorzystuje się cztery kotły węglowe, z czego w 2025 roku dwa z nich zostaną zastąpione alternatywni źródłami energii, wykorzystującymi do produkcji ciepła gaz oraz energię elektryczną.

Obie jednostki dostarczają do miejskiej sieci ciepłowniczej około 86 proc. zapotrzebowania na ciepło, a Elektrociepłownia Bydgoszcz II wytwarza energię elektryczną na poziomie 60 proc. całego zapotrzebowania aglomeracji bydgoskiej.

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy świadczy także usługę dystrybucji energii elektrycznej dla klientów prowadzących działalność gospodarczą na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Nowoczesna sieć dystrybucyjna energii elektrycznej pozwala na realizację inwestycji - przedsiębiorcom na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo Technologicznego
i w pełni zabezpiecza ich potrzeby w zakresie energii elektrycznej.

Bydgoski Oddział PGE Energia Ciepła realizuje plan rozwoju, który zakłada wymianę starych źródeł wytwórczych na nowoczesne, wpływające pozytywnie na jakość powietrza i środowisko. W 2023 roku została oddana do użytku w Elektrociepłowni Bydgoszcz I - nowoczesna niskoemisyjna kotłownia gazowa o łącznej mocy ok. 40 MW. Tym samym zostały wycofane całkowicie kotły węglowe na tym terenie. W 2025 roku zostanie oddana kolejna niskoemisyjna inwestycja, tym razem w Elektrociepłowni Bydgoszcz II - największe w Grupie PGE i w całej Polsce niskoemisyjne źródło kogeneracyjne oraz źródła ciepłownicze rezerwowo-szczytowego o mocy ponad 120 MWt.

Bydgoska elektrociepłownia nie poprzestaje jednak wyłącznie na tych inwestycjach. Stale analizuje możliwości i kierunki rozwoju różnych technologii w tym OZE, dążąc do stałego podtrzymywania
i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców.

Będąc nierozerwalnie wpisana w krajobraz i historię Bydgoszczy, elektrociepłownia realizuje swoją misję i bierze czynny udział w życiu miasta i jego mieszkańców. W swojej działalności sponsoringowej szczególną wagę przykłada do realizacji projektów wspierających lokalną społeczność.

Bydgoska elektrociepłownia angażuje się także w różnorodne projekty związane z ekologią i dbałością o środowisko naturalne. Od kilku lat uczestniczy w projekcie „Lasy pełne energii”, w ramach którego pracownicy wraz z rodzinami sadzą lasy. Te działania pokazują, że jest ona częścią Bydgoszczy, dla której produkuje ciepło i energię elektryczną.



Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski