
Zakres obowiązków w pracy (25%)
Niektóre osoby posuwają się do kłamstwa, ponieważ liczą na lepszą pensję. Dotyczy to zwłaszcza tych kandydatów, którzy chcieliby zarabiać powyżej widełek podanych w ogłoszeniu. Ze względu na zarobki zdarzyło się kłamać 14% badanych.
Co czwarty badany podał nieprawdziwe informacje związane z zakresem obowiązków.

Wykształcenie (16%)
Wielu pracodawców nie weryfikuje dokumentów świadczących o zdobytym wykształceniu. Kandydaci do pracy wykorzystują ten stan rzeczy, mimo że niektóre firmy proszą o przedstawienie kopii dyplomów dopiero po przyjęciu danej osoby do pracy.
Co ciekawe, 45% osób, którym zdarzyło się skłamać w CV, ma kompetencje wymagane na danym stanowisku. Co czwarty kandydat, który nagiął rzeczywistość (27%), został przyłapany na kłamstwie.

Osiągnięcia zawodowe (14%)
Kandydatom do pracy zdarza się przerysowywać informacje na temat osiągnięć zawodowych. To błąd.
41% osób przyłapanych na gorącym uczynku w ogóle nie dostało oferty pracy, a 25% zostało zwolnionych, a 21% otrzymało upomnienie. Blisko 11% badanych nie poniosło żadnych konsekwencji.

Daty zatrudnienia (14%)
Niektórzy kandydaci starają się zatuszować krótkie daty zatrudnienia lub częste zmiany pracodawców.
- Większość osób nie uważa się za kłamców, co jednak nie przeszkadza im zawyżać swoje kompetencje w CV czy sztucznie wydłużać daty zatrudnienia. Wśród niektórych kandydatów panuje przekonanie, że naciąganie informacji w CV to nie kłamstwo, a przejaw przedsiębiorczości i sprytu - komentuje cytowana w komunikacie prasowym Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska.