
Aż 99% Polaków przebadanych przez LiveCareer przyznaje, że zna kogoś, kto skłamał w CV. Osoby poszukujące pracy żyją w przeświadczeniu, że warto czasem nagiąć fakty, aby dostać pracę. Zwłaszcza że ¾ nieuczciwych kandydatów (27%) nie zostało przyłapanych na gorącym uczynku.
Oto największe kłamstwa w CV.

Doświadczenie zawodowe (44%)
Na 1254 osób ankietowanych przez LiveCareer co czwarty badany deklaruje, że zdarzyło mu się skłamać w CV. Nawet kandydaci deklarujący mówienie prawdy w dokumentach aplikacyjnych w miarę wypełniania ankiety przyznawali, że zdarzyło im się mijać z rzeczywistością.
Podawanie nieprawdziwych informacji przynajmniej w jednym CV potwierdziła połowa osób deklarujących szczerość w curriculum vitae (48%).
44% kandydatów skłamało w sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego.

Poziom znajomości języków obcych (41%)
Jak mówi stare przysłowie, “potrzeba matką wynalazku”. Nauczone doświadczeniem osoby, które przez dłuższy czas nie mogą znaleźć pracy, tak modyfikują swoje CV, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie. Najczęściej naginamy informacje właśnie ze względu na długi okres bezrobocia. Ten powód wskazało 30% respondentów.
Często zdarza się, że powodem oszustwa jest brak odpowiednich kompetencji językowych.

Umiejętności specjalistyczne (28%)
Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że kandydaci puszczają wodze fantazji, jest trudność w znalezieniu oferty dopasowanej do własnych kompetencji i umiejętności. 24% badanych jako powód kłamstwa wskazało na niespełnianie wymagań podanych w ogłoszeniu.
28% ankietowanych nie podało prawdziwych danych odnośnie posiadanych umiejętności specjalistycznych.