Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

69. rocznica wyzwolenia obozu w Potulicach

Iwona Matusiak
Na uroczystości w Potulicach co roku przybywa wielu mieszkańców gminy Nakło i przyjezdnych
Na uroczystości w Potulicach co roku przybywa wielu mieszkańców gminy Nakło i przyjezdnych Iwona Matusiak
Wszyscy wiedzą, że bolesne wspomnienia to obraz tego, co nie powinno nigdy się wydarzyć. Nakielanie składali kwiaty i zapalali znicze, wspólnie modlili się za tych, którzy zginęli.

W 69. rocznicę wyzwolenia potulickiego obozu, w kwietniu, który jest miesiącem pamięci narodowej oraz z okazji święta patrona Zespołu Szkół, w Potulicach zebrały się tłumy mieszkańców. Uroczystości, to coroczna tradycja, na którą czekają i przyjeżdżają, często z bardzo odległych zakątków kraju, również więźniowie obozu oraz członkowie ich rodzin. Co roku też licznie reprezentowana jest również młodzież, w tym harcerze.
Obóz w Potulicach rozpoczął swoją działalność w 1940 roku, do dziś w podziemiach potulickiego pałacu znajduje się karcer. Wraz ze wzrostem liczby więźniów zbudowano nowy obóz – w miejscu obecnego zakładu karnego.

Z perspektywy 69 lat

– Dziś po obozie nie został ślad, ale tragicznym wspomnieniem jego istnienia jest cmentarz z rzędami krzyży, pełen smutku, goryczy i bólu. Jak co roku spotykamy się w miejscu spoczynku ofiar obozu – mówił podczas uroczystości burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

– Znaleźli się oni tylko dlatego, że byli Polakami. Na tamte tragiczne dni spoglądamy dzisiaj z perspektywy 69 lat. Należymy często do pokolenia nienaznaczonego trudnościami ostatniej wojny, nie znamy obozowej gehenny, patrzymy często inaczej niż wy – dodał.

Mszę celebrował ksiądz prof. Bernard Kołodziej w asyście ks. prałata Grzegorza Nowaka, ks. proboszcza Ryszarda Czajki, ks. Stefana Bryla i ks. Edwarda Szymanka, który wygłosił homilię. Oprawę mszy zapewniła orkiestra wojskowa z Bydgoszczy.

Kwiaty przy obelisku

Po apelu poległych delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze u stóp pomnika ku czci ofiar faszyzmu. Kolejnym punktem uroczystości było przemaszerowanie, w asyście orkiestry, przed bramę główną dawnego obozu, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy pamiątkowym obelisku.

Ostatnim miejscem spotkania wszystkich gości był Zespół Szkół w Potulicach, gdzie młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. Tego dnia komendantka nakielskiego hufca Teresa Bachta została odznaczona krzyżem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!