Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

673 lata temu Kazimierz Wielki wydał przywilej lokacyjny dla miasta Bydgoszczy [kalendarium]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Bydgoskie kalendarium "Expressu". Zobacz, co wydarzyło się 19 kwietnia.

➤ 19 kwietnia 1346 roku w Brześciu Kujawskim król Polski Kazimierz Wielki wystawił przywilej lokacyjny dla miasta Bydgoszczy oparty na magdeburskiej odmianie prawa niemieckiego, według której lokowano większość miast kujawskich. Zasadźcami byli Jan Kiesselhuth i jego wspólnik Konrad z Turyngii, których zadaniem było założenie u stóp grodu bydgoskiego miasta Kunigesburg.

➤ 19 kwietnia 1550 roku dzięki decyzji rajców miejskich, którzy zezwolili na osiedlanie się w mieście innowierców, do Bydgoszczy przybyli pierwsi Bracia Czescy, czyli arianie.

➤ 19 kwietnia 1936 roku w Bibliotece Miejskiej w Bydgoszczy otwarto wiernie odtworzoną celę Biblioteki Bernardyńskiej. Pracy tej dla miasta podjął się i wykonał ją bydgoski malarz Jerzy Rupniewski, dziś patron ulicy na osiedlu Przylesie w Fordonie.

Jedną z największych inwestycji realizowanych przy budowie kujawsko-pomorskiego odcinka S5 jest most nad Brdą w okolicach Tryszczyna. Odcinek Aleksandrowo-Tryszczyn stanowić będzie jednocześnie część obwodnicy Bydgoszczy (do tej pory rolę północnego obejścia miasta pełni fragment drogi wojewódzkiej). Zaglądamy na plac budowy. Na zdjęciach udostępnionych przez GDDKiA widać spory postęp prac.Most będzie miał 228 metrów długości. W ostatnich tygodniach prowadzono, m.in., roboty związane ze zbrojeniem, szalowaniem i betonowaniem segmentów nawisowych. WIĘCEJ ZDJĘĆ NA NASTĘPNYCH STRONACH(sier: źródło: GDDKiA)

Rośnie most nad Brdą na obwodnicy Bydgoszczy. Najnowsze zdjęcia

➤ 19 kwietnia 1945 roku Rada Miejska Bydgoszczy podjęła decyzję o zburzeniu zboru ewangelickiego przy pl. Wolności, uszkodzonego podczas działań wojennych. Decyzja nie została jednak wykonana. Dwa lata później władze przekazały budynek Kościołowi katolickiemu, który przekształcił go w kościół pw. św. Piotra i Pawła.

➤ 19 kwietnia 1946 roku odbyły się uroczyste obchody 600-lecia miasta. Tego dnia po raz pierwszy z wieży kościoła Klarysek rozległ się hejnał bydgoski kompozycji bydgoszczanina Konrada Pałubickiego, oparty na motywach kaszubskiego wiwatu. Wybrany on został na zakończonym w marcu tego roku przez jury konkursu złożone z muzyków i pedagogów muzyki z Bydgoszczy spośród 29 zgłoszonych prac konkursowych. Regularne jego wygrywanie z wieży dwa razy na dzień rozpoczęło się 1 maja 1976. Hejnał odtwarzany jest i obecnie, trzy razy dziennie.

➤ Tego samego dnia w ścianę ratusza od strony ul. Farnej wmurowano pamiątkową tablicę z brązu na cześć 600. rocznicy założenia miasta.

➤ 19 kwietnia 1948 roku rozpoczęła się regularna lotnicza komunikacja pasażerska PLL „Lot” na trasie z Bydgoszczy do Warszawy i do Gdańska. Zawieszona została w połowie lat 50.

➤ 19 kwietnia 1996 roku na uroczystości z okazji 650-lecia założenia Bydgoszczy do miasta przyjechali prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

Bydgoskie schody na starych zdjęciach. Zabieramy Was w krótki spacer! Na fotografiach wykonanych wiele lat temu widać, m.in. schody prowadzące ze Szwederowa i Wzgórza Wolności w kierunku centrum miasta.➤ Więcej fotografii na następnych stronach. ➤11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Spacer bydgoskimi schodami. Podróż w czasie na starych zdjęciach

➤ 19 kwietnia 2002 roku nastąpiło otwarcie wybudowanego w ciągu dwóch lat przy ul. Focha, na miejscu zasypanego odcinka Kanału Bydgoskiego, budynku multikina zawierającego 10 sal projekcyjnych na 2500 miejsc. W pierwszych miesiącach jego funkcjonowania splajtowały ostatnie bydgoskie samodzielne kina. Multikino było monopolistą kinowym w mieście do czasu wybudowania przy ul. Jagiellońskiej galerii Focus Mall z zespołem sal kinowych Cinema City (2008 rok).

➤ 19 kwietnia 2006 roku doszło do podpisania umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Wilhelmshaven (Niemcy).

➤ 19 kwietnia 2007 roku na skwerze przed głównym wejściem do budynku Filharmonii Pomorskiej ustawiono statuę Andrzeja Szwalbego, twórcy i wieloletniego dyrektora filharmonii, animatora życia kulturalnego, Honorowego Obywatela Bydgoszczy.

Info Flash, odc. 11.
Najważniejsze wydarzenia z Bydgoszczy i regionu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera