W 2016 roku pożary najczęściej wybuchały w domach i mieszkaniach Polaków – tak wynika z danych opublikowanych przez Komendę Główną Straży Pożarnej. Jak pokazują statystyki, w poprzednim roku ponad 70 tys. polskich gospodarstw domowych zostało zniszczonych przez ogień. Ile spośród nich było ubezpieczonych? Dane z badania przeprowadzonego na zlecenie Concordii Ubezpieczenia wynika, że 59 proc. Polaków posiada polisy chroniące ich nieruchomości – większość z nich chroni je właśnie przed żywiołami takimi, jak pożary czy np. powodzie. Jednak okazuje się, że zawierając umowę z firmą ubezpieczeniową zapominamy, że powinna chronić nie tylko „mury”, ale także ruchomości, czyli wyposażenie domu, jak np.: meble, sprzęty i inne.
3 kroki do odpowiedniej polisy
1. Sprawdź ubezpieczycielaWarto sprawdzić zarówno zakres oferty, jak i rankingi, które pokazują także zadowolenie klientów, którzy już skorzystali z usług danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Są one dostępne na stronach internetowych porównywarek ubezpieczeniowych. Dodatkowo, należy sprawdzić takie informacje jak np. liczba skarg skierowanych do Rzecznika Finansowego – im jest ich mniej tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy odszkodowanie bez problemów czy zbędnej zwłoki. Warto sprawdzać te rankingi, które powstają na podstawie badania poziomu zadowolenia Klientów, szybkości likwidacji szkody, wysokości wypłacanych odszkodowań, przejrzystości warunków umowy oraz atrakcyjność rocznej składki ubezpieczenia. Tego rodzaju zestawienia są dostępne między innymi na dedykowanych ubezpieczeniom mieszkania stronach www.
2. Zastanów się nad zakresem ubezpieczenia
Oferta ubezpieczeń nieruchomości jest bardzo elastyczna, dlatego możemy wybierać spośród wielu dodatkowych propozycji, aby finalna polisa była jak najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Poza ubezpieczeniem murów i ruchomości, możemy także korzystać z takich opcji jak np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, następstw nieszczęśliwych wypadków, czy assistance.
3. Przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia
Zwróćmy uwagę na zapisy dotyczące obowiązków ubezpieczonego, czyli właściciela danej polisy. Firmy ubezpieczeniowe wymieniają wśród nich na przykład wymagane zabezpieczenia mieszkania, np. liczbę i rodzaj zamków w drzwiach wejściowych, częstotliwość przeglądów instalacji etc. Warto także sprawdzić, sposób obliczania wartości ewentualnego odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują 2 metody - wartości odtworzeniową i rzeczywistą. Wartość rzeczywista uwzględnia zużycie przedmiotów, a więc im starszy sprzęt, tym mniejsze odszkodowanie. Wartość odtworzeniowa pozwala na zakup przedmiotów o maksymalnie zbliżonych parametrach do tych straconych. Zwróćmy uwagę także na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których odszkodowanie może nie być wypłacone.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: Piotr Duda, NSZZ Solidarność- Młodzi muszą zwracać uwagę na formę zatrudnienia