W Polsce ponad 3,6 mln dzieci objętych jest programem Rodzina 500 plus. Wśród nich przeszło 1,2 mln świadczeń to 500 złotych wypłacane na pierwsze dziecko, gdyż rodzice nie przekraczają progu dochodowego.
Niektórzy rodzice narzekali, że wystarczy niewiele przekroczyć próg i stracić świadczenie. Jak donosi serwis se.pl ważny wyrok zapadł w Gdańsku. Tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór w sprawie matki dziecka, której dochody okazały się o 7,82 zł wyższe od kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania 500 plus. Sąd postanowił sam zająć się sprawą i zdecydował, że przy tak niskich kwotach pomoc z programu Rodzina 500 plus się należy. Wyrok jest na razie nieprawomocny. Nie wiadomo, jak na sprawę zareaguje rząd.
Zobacz także: 500 plus na każde dziecko? Szykują się zmiany. Dla wielu to niesprawiedliwe
500 plus na każde dziecko - rząd przygotował sporo zmian
Niebawem problem zniknie, choć mieszane uczucia budzi rozszerzenie programu 500 plus na każde dziecko, czyli także na pierwsze, niezależnie od dochodów w rodzinie.
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.
Badanie „Sprawiedliwość społeczna programu 500 plus” przeprowadził portal ciekaweliczby.pl. 53 proc. uważa za sprawiedliwe rozszerzenie programu na pierwsze dziecko.
Nowe zasady składania wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego wejdą w życie 1 lipca tego roku. Największą zmianą jest brak obowiązującego wcześniej kryterium dochodowego.
Drogą elektroniczną wnioski będzie można już składać od lipca, od sierpnia natomiast wnioski mogą składać osoby, które wybierają tradycyjną, papierową formę dostarczenia dokumentów. Raz złożony wniosek zachowa ważność aż do maja 2021 roku, co oznacza, że w przyszłym roku nie będzie już konieczności dostarczania wszystkich dokumentów.
