Program 500 + na pierwsze dziecko został oficjalnie przyjęty przez rząd. Już w 2019 roku program 500+ ma obowiązywać każde dziecko bez wyjątku. Co dokładnie się zmieni, kiedy będzie można składać wnioski o świadczenie 500 + na pierwsze dziecko? Sprawdzamy szczegóły programu 500 +.

Od 1 lipca obowiązuje rozszerzenie programu "Rodzina 500 +". Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Prawo do świadczenia będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, bez względu na dochody rodziny.

500 + na pierwsze dziecko. Jakie zmiany w programie 500 + od 2019?

Jedną z ważniejszych informacji, jaką ogłosiła partia Prawo i Sprawiedliwość podczas konwencji programowej, jest zmiana w programie 500 +. Od lipca 2019 świadczenie ma obejmować również pierwsze dziecko.

Kiedy 500 plus na pierwsze dziecko?

- Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka od 1 lipca - ogłosił Jarosław Kaczyński w czasie konwencji PiS.

Jak zapowiedział prezes Kaczyński, wnioski o 500+ na pierwsze dziecko można składać od 1 lipca. Oznacza to, że kryterium dochodowe, które do tej pory obowiązywało zostanie zniesione. Do tej pory świadczenie przysługiwało na pierwsze lub jedyne dziecko, tylko jeśli rodzina miała niskie dochody. Warunkiem przyznania 500+ było spełnienie kryterium dochodowego w wysokości 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.

Trzynasta emerytura: kiedy będzie wypłacana?
Rząd wprowadza zerowy PIT dla młodych

Zgodnie z obietnicą od 1 lipca 2019 roku się to zmienia. Świadczenie pieniężne 500+ będzie wypłacane na wszystkie dzieci bez względu na zamożność rodziny oraz liczbę dzieci.


Gdzie można składać wnioski o 500+ na pierwsze dziecko?

Wnioski o 500+ na pierwsze dziecko będzie można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@atia, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać również w sposób tradycyjny w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Zrobić można to osobiście lub przesłać wniosek pocztą.

Jak zapowiada rzecznik rządu, Joanna Kopcińska, wypłata pieniędzy rozpocznie się już w lipcu 2019 r., a termin przelewu uzależniony będzie od sprawności poszczególnych samorządów. Jeśli pieniądze nie zostaną przelane w lipcu, to powinny przyjść w sierpniu lub wrześniu z wyrównaniem.

500 + na pierwsze dziecko to nie jedyne zmiany jakie zapowiedział Jarosław Kaczyński. Oprócz tego mają zostać obniżone koszty pracy, emeryci dostali "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury (1100 zł) oraz zerowy PIT dla młodych.


Flesz - PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych, itp.