Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

49 lat temu rozpoczęła się budowa osiedla Wyżyny w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 3 MAJA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 3 maja. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 3.05 w Bydgoszczy.

1887: na placu Piastowskim odbył się specjalny pokaz zwierząt egzotycznych, które organizatorzy pochodzący z Hamburga obwozili po większych miastach Rzeszy, zarabiając na tym spore pieniądze.

1908: w sali Szuprytowskiego przy ul. Dolina odbył się więc protestacyjny w związku z zapowiadanym rugowaniem języka polskiego z życia publicznego na terenie Cesarstwa Niemieckiego.

1921: podczas specjalnej uroczystości przy Wieży Bismarcka ks. prałat Malczewski poświęcił miejsce, na którym stał monument i nadał mu nazwę Wzgórza Wolności.

1924: na scenie Teatru Miejskiego z recitalem wystąpiła Wiktoria Kawecka, zwana królową operetki polskiej.

1925: z wieży kościoła Klarysek na rozkaz gen. Wiktora Thommee został odegrany pierwszy bydgoski hejnał maryjny oparty o pieśń „Po górach, dolinach”. Za sprawą Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy grany był codziennie w południe do września 1939 roku. Obecnie ten sam hejnał grany jest w maju z wieży katedry przed nabożeństwem maryjnym.

1925: na stadionie Miejskim odbyły się „igrzyska sportowe”, w których startowali lekkoatleci i kolarze z większości klubów bydgoskich. Najlepsze wyniki osiągnął Klemens Biniakowski z Polonii, olimpijczyk z Amsterdamu, który wygrał biegi na 200 i 400 metrów.

1930: w sali sesyjnej Rady Miasta w bydgoskim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski red. Walentynie Teskowej, żonie założyciela i redaktora naczelnego „Dziennika Bydgoskiego”, Jana Teski, która przez wiele lat, szczególnie podczas I wojny, osobiście redagowała i wydawała gazetę.

1934: miało miejsce uroczyste otwarcie popularnego w mieście publicznego kąpieliska w Brdzie przy ul. Nadrzecznej koło cegielni Petersona pod nazwą „Riwiera” ze sztuczną plażą, szatnią, kasami, bufetem i parkietami do tańca. Było to miejsce masowych kąpieli letnich w nieistniejącym dziś zakolu Brdy funkcjonujące już od 1896 roku. „Riwiera” działała do wybuchu II wojny.

1935: na wzór odbywającego się od lat w Warszawie Biegu Narodowego po raz pierwszy zorganizowano podobną imprezę w Bydgoszczy. Do biegów na dystansach odpowiednio 3 km dla młodzieży, 5 km dla amatorów i 7 km dla sportowców zapisało się aż 500 chętnych. Start i meta usytuowane były na stadionie Miejskim, a trasa poprowadzona została ulicami centrum Bydgoszczy.

1935: na Szwederowie na skwerze u zbiegu ulic Orlej i ks. Skorupki ustawiono figurę Jezusa Chrystusa wyrzeźbioną przez Teodora Gajewskiego. Posąg został zniszczony we wrześniu 1939 roku i zrekonstruowany w sierpniu 1992 r.

1940: rozpoczęła się wielka okupacyjna akcja wysiedleńcza z Bydgoszczy do Generalnego Gubernatorstwa, której celem było wyselekcjonowanie ludności napływowej, pochodzącej z innych rejonów Polski. Wywiezionych w ciągu czterech dni, do 6 maja, zostało 1431 osób.

1951: w domu przy ul. Ogińskiego 18 w pobliżu stadionu żużlowego Polonii Bydgoszcz urodził się Jan Krzysztof Bielecki, premier RP w latach 1991-92. Rodzina Bieleckich w 1958 roku przeprowadziła się do Sopotu.

1963: rozpoczął się I Festiwal Muzyki Polskiej w Filharmonii Pomorskiej (w 1968 zmieniono jego nazwę na Bydgoski Festiwal Muzyczny). Trwał 9 dni, do 11 maja. Wykonano na nim 9 koncertów, na których zagrano 90 wyłącznie polskich kompozycji od średniowiecza do czasów współczesnych.

1966: w amfiteatrze Zawiszy wystąpił popularny zespół młodzieżowy „Niebiesko-Czarni” z solistami Heleną Majdaniec, Adą Rusowicz i Wojciechem Kordą.

1971: nastąpiło oficjalne rozpoczęcie budowy osiedla Wyżyny przeznaczonego dla około 60 tys. mieszkańców.

1971: w Teatrze Polskim dwukrotnie wystąpił słynny warszawski kabaret „Dudek” z m.in. Edwardem Dziewońskim, Janem Kobuszewskim, Wiesławem Gołasem, Wiesławem Michnikowskim i Anną Seniuk.

1981: specjalna msza z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odprawiana na Starym Rynku przez biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego Jana Michalskiego zgromadziła w centrum Bydgoszczy około 100 tysięcy osób. Była to największa pod tym względem uroczystość religijna w dziejach miasta.

1982: doszła do skutku na Starym Rynku nielegalna manifestacja w obronie zdelegalizowanej „Solidarności” i w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Pod wieczór po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa pochód protestujących przeszedł ulicami do bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo, powiększając się do ok. 1000 osób. Po mszy marsz z powrotem na rynek został rozpędzony. Zablokowano ulice, zatrzymano 12 osób.

1992: zwodowano w Górkach Zachodnich jacht „Solanus”, zbudowany w bydgoskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, który w 2003 roku dopłynął do Grenlandii, a w latach 2010-11 opłynął obie części Ameryki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera