Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Bydgoszczy wręczono „Medale Solidarności [zdjęcia]

MaG
W środę w samo południe w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy rozpoczęła się konferencja pt. „Młodzi wobec stanu wojennego – spotkanie pokoleń”. Przy okazji uroczyście wręczono „Medale Solidarności – Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”
W środę w samo południe w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy rozpoczęła się konferencja pt. „Młodzi wobec stanu wojennego – spotkanie pokoleń”. Przy okazji uroczyście wręczono „Medale Solidarności – Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego” Tomasz Czachorowski
42 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., na całym terytorium Polski komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny. W Bydgoszczy nie zabrakło uroczystości związanych z tą datą.

Jedna z nich miała miejsce w środę w samo południe w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Wówczas rozpoczęła się konferencja pt. „Młodzi wobec stanu wojennego – spotkanie pokoleń”. Przy okazji uroczyście wręczono „Medale Solidarności – Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego”.

Regionalne obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizowali: Zarząd Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Idee Solidarności 1981-89 oraz Stowarzyszenie Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982”.

Uroczystości w regionie zainaugurowano już we wtorek, 12 grudnia w Chełmnie. O godz. 11.00 złożono tam kwiaty pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności. O ofiarach stanu wojennego pamiętali także m.in. w Toruniu, Włocławku, Chełmży i Potulicach.

Stan wojenny trwał blisko dwa lata. Został zniesiony dokładnie 22 lipca 1983.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie internetowej swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera