Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W Bydgoszczy zaprezentowano wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej

OPRAC.:
Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Sesja naukowa, prezentacja wydawnictw Poczty Polskiej oraz wręczenie nagród w konkursie historycznym. To wszystko odbyło się 9 grudnia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.
Sesja naukowa, prezentacja wydawnictw Poczty Polskiej oraz wręczenie nagród w konkursie historycznym. To wszystko odbyło się 9 grudnia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 9 grudnia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się sesja naukowa, zaprezentowano też okolicznościowe wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej.

Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej

Tematem sesji był „Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje”. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął spotkanie od podziękowań za krzewienie pamięci o Solidarności i stwierdzenia: - Uważam, że tego jest za mało w naszej przestrzeni publicznej.

Prelegentami byli: prof. Wojciech Polak, dr Krzysztof Osiński, prof. Mirosław Golon, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, ks. dr Michał Damazyn oraz Krzysztof Kolczyński.

Po przemówieniach zaprezentowano wydawnictwa filatelistyczne upamiętniające generała Zbigniewa Nowka. Generał był zasłużonym działaczem politycznym, opozycjonistą w czasach PRL. Współtworzył polskie służby specjalne po 1990 roku. W latach 1998-2001 kierował Urzędem Ochrony Państwa, a od 2005 do 2008 Agencją Wywiadu. Zmarł w 2019 r. w wieku 59 lat. Warto dodać, że w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu sala, w której odbywają się posiedzenia zarządu województwa nosi imię generała. W tej sali, w lutym 1981 r. odbywał się strajk studencki współorganizowany przez Zbigniewa Nowka.

Na zakończenie rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Historyczny „Przywracanie Pamięci”, edycja 2021: „Oblicza stanu wojennego”. Nagrodzeni zostali: za pracę pt. „Żadna wrona nie orła nie pokona. Wspomnienia moich bliskich” Małgorzata Mamys z SP57 w Bydgoszczy oraz za pracę pt. „Strach i niepewność grudnia 1981 r. oczami moich dziadków” Klaudiusz Sobczak z SP2 w Nakle. Nagrodę z wyróżnieniem za pracę pt. „Żyć w czasach konspiracji, walcząc o to co prawdziwe. Nienawiść, kłamstwo, mimo że nie jest to niemożliwe” otrzymała Agata Badźmirowska z III liceum w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo