Przed 1994 rokiem wymiana zleceń płatniczych pomiędzy bankami odbywała się w postaci papierowej – dokumenty były transportowane specjalną pocztą kurierską. Choć system działał sprawnie, potrzeba było co najmniej doby, aby pieniądze trafiły z konta nadawcy przelewu na konto odbiorcy.
Od 25 lat w systemie Elixir rozliczenia odbywają się w dni robocze, w ramach trzech sesji. Uzupełnieniem funkcjonalnym systemu Elixir jest uruchomiony w czerwcu 2012 roku system płatności natychmiastowych - Express Elixir.
W ciągu 25 lat działania system Elixir przetworzył ponad 22,3 mld transakcji. Łączna wartość tych transakcji przekroczyła 72,2 bln złotych.
Rekordowym rokiem w funkcjonowaniu systemu Elixir był 2018 – zrealizowano ponad 1,8 mld transakcji. Oznacza to, że w 2018 na każdego dorosłego Polaka przypadło około 80 przelewów.
Rekordowym dniem pod względem dziennej wartości transakcji był 21 grudnia 2018 roku – tego dnia ich wartość wyniosła przeszło 34 mld zł.
- System Elixir od samego początku pełnił niezwykle ważną rolę w polskim systemie bankowym. Można powiedzieć, że jest elektronicznym krwiobiegiem sektora bankowego. To bezpieczny i stabilny system – przekonuje Krzysztof Pietraszkiewcz, prezes Związku Banków Polskich. – Bez systemu Elixir nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania nowoczesnej gospodarki elektronicznej w Polsce – podsumowuje.
Elixir tworzy Krajowa Izba Rozliczeniowa, która została powołana z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce.
