Spis treści
Coraz częściej w dużych autach osobowych typu van lub SUV znajdziemy gniazdko napięcia 230V. Służy ono najczęściej do zasilania małych i przenośnych urządzeń, które użytkujemy podczas podróży, tj. laptopy, chłodziarki czy sprzęt audio-video.
Gniazdo to jest zasilane przez przetwornicę, która do swojej pracy wykorzystuje napięcie z samochodowej instalacji 12 lub 24V (w autach ciężarowych).
Jednak właściciele aut, którzy nie mają takiego urządzenia na swoim wyposażeniu nie powinni być zawiedzeni. Producenci akcesoriów samochodowych i w tym zakresie przygotowali dla nich sporą ofertę. Jednym z nich jest znany producent akumulatorów, polska marka Green Cell.
Przetwornica i jej moc
Na rynku znajdziemy wiele samochodowych przetwornic. Najmniejsze z nich oferują możliwość zasilania urządzeń o mocy od około 70 W, a największe nawet do 3000 W.
Jeśli zamierzamy tylko okazjonalnie wykorzystywać przetwornicę w aucie, na przykład do zasilania laptopa lub przenośnej chłodziarki czy telewizora, to wtedy w zupełności wystarczy nam przetwornica o mocy 150-200 W. Jeśli jednak chcemy podpiąć pod nią np. jakieś urządzenie techniczne – wiertarkę, wyrzynarkę, etc. wtedy musimy dopasować jej moc do mocy pobieranej przez wykorzystywane przez nas urządzenie.
W takim przypadku zazwyczaj wystarczają przetwornice o mocy 500-600 W.
Te największe o mocach od 1000 do 3000 W mogą być nam przydatne zazwyczaj na działkach, gdzie mogą występować problemy z zasilaniem sieciowym lub też w dużych samochodach, które są wykorzystywane np. na budowach, gdzie zależy nam na zasilaniu urządzeń o dużej mocy. Musimy jednak przy tym pamiętać, że do poprawnej pracy takich przetwornic potrzebować będziemy akumulatorów o naprawdę dużej pojemności.
Przetwornica 500 W od Green Cell
Green Cell to znana, polska marka oferująca jeszcze do niedawna głównie akumulatory do komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Obecnie w portfolio marki znalazły się także samochodowe urządzenia rozruchowe (boostery), a także przetwornice.
Jednym z najbardziej uniwersalnych modeli, który może zostać wykorzystany zarówno w aucie, ale także w sprzęcie karawaningowym (wozy i przyczepy kempingowe) czy w wyposażeniu sprzętu pływającego (łodzie, jachty), jest przetwornica GC o mocy 500 W model INV03DE.

Przetwornica ma wymiary zewnętrzne ok. 200x110x60 mm i wagę około kilograma. Została ona umieszczona w stosunkowo małej, aluminiowej obudowie.
Na obudowie umieszczono gniazdo zasilania typu schuco, gniazdo USB, które według deklaracji producenta ma obsługiwać standard szybkiego ładowania Quick Charge 3.0, włącznik zasilania, oraz dwie diody LED – jedna informująca o włączeniu zasilania i druga ostrzegająca o zadziałaniu zabezpieczeń.

Po przeciwnej stronie obudowy znajdziemy wyloty powietrza od wentylatora chłodzącego, oraz zaciski śrubowe do których podłączamy napięcie 12V.
I tu ciekawostka - producent – rozsądnie – przewidział dwa kable zasilające. Jeden do podłączenia przetwornicy do gniazdka zapalniczki i drugi do bezpośredniego podłączenia do akumulatora. Można zapytać po co takie zabiegi? Przede wszystkim musimy pamiętać, że 500 W mocy powoduje już spore obciążenie i przewody zasilające powinny być odpowiednio grube (mieć odpowiedni przekrój żył). I o ile przetwornicę używamy tylko okazjonalnie do podłączania odbiorników o niewielkiej mocy, to rozsądne jest jej zasilanie z gniazda zapalniczki. Jeśli jednak zamierzamy zasilać odbiorniki o większej mocy lub wręcz zamontować przetwornicę na stałe (np. w przyczepie kempingowej czy na łodzi), wtedy lepiej jest zamocować przewody bezpośrednio do akumulatora.
W zamocowaniu przetwornicy na stałe pomagają także cztery otwory w stopach obudowy urządzenia. Dzięki czemu możemy ją zainstalować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej w dogodnym dla nas miejscu.
Przetwornica ma tzw. modyfikowaną sinusoidę napięcia zasilania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że modyfikowana sinusoida wiąże się z prostszą konstrukcją elektroniki przetwornicy, niż urządzenia z tzw. czystą sinusoidą, którą znajdziemy w domowym gniazdku elektrycznym.
W praktyce czasami może powodować to problemy z pracą z niektórymi zasilanymi urządzeniami, takimi jak zasilacze impulsowe, urządzenia audio-wideo lub aparaty z silnikami indukcyjnymi. Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasz odbiornik będzie dobrze współpracować z taką przetwornicą, to lepiej jest jeszcze przed zakupem sprawdzić współdziałanie urządzeń. Problemy ze współpracą nie są jednak częste, a bonusem jest niższa cena, niż urządzeń z czystą sinusoidą, choć trzeba uczciwie przyznać, że różnice tutaj nie są duże.
Ta przetwornica idealnie sprawdzi się do zasilania laptopa, przenośnego czajnika lub podgrzewacza.
W praktyce

Przetwornica ma sprawność 85% co w uproszczeniu oznacza, że możemy nią zasilić odbiorniki o ciągłym poborze mocy wynoszącym do 425 W (choć wykorzystanie pełnej mocy urządzenia może powodować jej dość poważne grzanie się wewnętrzne).
My przez większość czasu zasilaliśmy za jej pomocą laptopy. I w tym zadaniu sprawiała się bezproblemowo.
Na plus należy także zapisać aluminiową obudowę urządzenia, którą można w pozycji horyzontalnej lub wertykalnej zamontować w autach i przyczepach kempingowych lub różnego rodzaju łodziach.
Orientacyjna cena urządzenia wynosi 120 złotych.
Przetwornica Green Cell 500W dane techniczne:
- wymiary z uchwytem montażowym: 196x106x62 mm
- waga: 843 gr
- napięcie wejściowe: 12V
- napięcie wyjściowe: 230V
- kształt napięcia wyjściowego: modyfikowana sinusoida
- moc użytkowa (ciągła): 500W
- moc użytkowa (chwilowa): 1000W
- zabezpieczenie bezpiecznikowe: 30A
- pobór prądu bez obciążenia: 1A
