W sobotę na dworcu kolejowym na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Każdy będzie mógł przejechać się drezyną, zobaczyć wystawę fotografii lub obejrzeć filmy o tematyce kolejowej.
- Pierwszy pociąg do Bydgoszczy dotarł 26 lipca 1851 roku. Przyjechał nim z Berlina król pruski Fryderyk Wilhelm IV. - Regularna komunikacja zaczęła funkcjonować następnego dnia - mówi Jerzy Pawłowski z Muzeum Okręgowego. - Pociągi jeździły wówczas przez Szczecin. Podróż pomiędzy oboma miastami trwała około 12-13 godzin. Rok później Bydgoszcz zyskała połączenie z Gdańskiem, a w 1861 roku z Toruniem. O wpływie kolei na rozwój miasta najlepiej świadczy wzrost liczby mieszkańców. W chwili otwarcia pierwszej linii Bydgoszcz zamieszkiwało zaledwie 13 tysięcy osób. Pod koniec XIX wieku było to już 50 tysięcy.<!** reklama>
- Praktycznie świętujemy dwie rocznice - mówi zastępca dyrektora spółki Przewozy Regionalne, Marek Ostrowski. - 160 lat kolei w Bydgoszczy i 150 lat kolei w sąsiednim Toruniu. Tam jesienią również zaplanowaliśmy kilka ciekawych imprez. Jednak w sobotę zapraszamy wszystkich na dworzec w Bydgoszczy. Zgodnie z rozkładem o godz. 8.19 na dworzec wtoczy się zabytkowy parowóz „Piękna Helena”. Od godziny 9 prezentowany będzie kolejowy tabor i ciekawostki. To będzie niepowtarzalna okazja, by samemu spróbować jazdy drezyną. Pojawią się także członkowie Mogileńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei ze swoim mały fiatem, przerobionym na drezynę. Dworzec będzie można też obejrzeć z podnośnika, służącego do napraw sieci trakcyjnej. To jednak nie wszystkie atrakcje.
- Do godziny 14 będzie można zwiedzać izbę tradycji - mówi prezes Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei, Marcin Kilewicz. - Zapraszamy osoby, które już gościliśmy w minionych latach. Staramy się zmieniać ekspozycje. Dodajemy nowe eksponaty. Najstarsze pochodzą z początku XX wieku.
Są wśród nich lampy, tablice, bilety mundury, mapy i wiele innych. Wrażenie robi też potężny dworcowy zegar ze stacji Pruszcz - Bagiennica.
Na dworcu o godzinie 11 odbędzie się pokaz karności psów towarzyszących sokistom, a o godzinie 12 wystąpi kolejowa orkiestra. Tradycyjnie swoje drzwi otworzy też Laboratorium Prowadzenia Ruchu Pociągów. Będzie można więc zobaczyć największą kolejową makietę w regionie. W holu głównym od wczoraj można też oglądać wystawę fotografii.
Sympatycy kolei zapraszają też do odwiedzenia gmachu byłej Dyrekcji Kolei Wschodniej na Dworcowej 63.
- Warto na wstępie przypomnieć jego historię. Zbudowano go pod koniec XIX wieku, by w jednym miejscu umieścić wszystkie kolejowe instytucje. Gdy powstawał na Dworcowej, nie było jeszcze okazałych kamienic. Jego historię będzie można poznać na miejscu. Tam zaplanowaliśmy w sali nr 200 pokaz filmów archiwalnych o tematyce kolejowej, prelekcje, sprzedaż książek o kolei.
<!** Image 2 align=none alt="Image 176072" sub="W sobotę będzie można oglądać nie tylko modele pociągów. Na dworzec wtoczy się również 87-tonowy parowóz „Piękna Helena”
Fot. Dariusz Bloch">