Najcięższą pracę w kraju wykonują górnicy, stąd - w podziale na województwa - najwięcej osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia jest w Śląskiem i Dolnośląskiem. Na Śląsku to blisko co siódmy pracownik!
Tutaj jest bardzo niebezpiecznie!
Szczególnie niebezpiecznie pracuje się również w hutnictwie, energetyce, chemii, budownictwie, przemyśle ciężkim, transporcie, rolnictwie czy gospodarce komunalnej.
- W naszym regionie nie ma hut czy podobnych zakładów, ale są firmy z wtryskarkami, przy których też panuje wysoka temperatura - mówi Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy. - Podobnie jest przy maszynach do produkcji folii. Ciężko mają również spawacze przy spawaniu dużych konstrukcji, a także budowlańcy wykonujący swoje obowiązki przy obecnych temperaturach i na otwartej przestrzeni.
Zdaniem bydgoskiego inspektora, ciężka praca to także piaskowanie, które musi być wykonywane w ciężkich kombinezonach z dopływem świeżego powietrza.
- Na pewno pozytywnie należy ocenić zlikwidowanie w wielu miejscach transportu ręcznego, który był kiedyś ciężką pracą, a dziś robią to wózki widłowe lub elektryczne paleciaki - mówi Adametz.
- W 2022 roku w warunkach zagrożenia zatrudnionych było 16 tysięcy mieszkańców naszego województwa - informuje Michał Cabański, starszy specjalista Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędustatystycznego w Bydgoszczy. - Wśród nich było 23 procent kobiet. 71 procent to zagrożenia związane ze środowiskiem, w tym najwięcej na niekorzystne działanie hałasu, ponad 12 procent związane z uciążliwością pracy, 16 procent czynnikami mechanicznymi związanymi z maszynami szczególnie niebezpiecznymi.
I tak np.: 79 mieszkańców regionu pracowało w warunkach zagrożenia substancjami chemicznymi, rakotwórczymi, 12 - substancjami chemicznymi mutagennymi, 93 - pyłami zwłókniającymi, a 824 - innymi pyłami.
- Liczba zatrudnionych w niebezpiecznych sektorach spada, co jest głównie związane z zieloną transformacją - komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy. - Trzeba jednak pamiętać, że tak naprawdę w każdym miejscu kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są kluczowe. Ważne jest identyfikowanie czynników szkodliwych oraz odpowiednia profilaktyka.
- Z danych GUS podsumowujących 2022 rok wynika, że w warunkach zagrożenia pracowało 442,3 tys. Polaków, co stanowiło 6,5 proc. zatrudnionych w firmach powyżej 10 osób.
- W 2021 roku ta liczba była nieco wyższa i wynosiła 443,3 tys., co stanowiło 6,6 proc.
Najbardziej bezpieczne warunki zatrudnienia odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie na pogorszenie stanu zdrowia narażona była co trzydziesta piąta osoba.
Co ponad 4. kobieta w regionie pracuje w ciężkich warunkach
Biorąc pod uwagę płeć widać, że w warunkach zagrożenia pracują głównie mężczyźni. W 2022 roku kobiety stanowiły 17,7 proc. wszystkich zatrudnionych w ciężkich warunkach, co oznacza, że blisko co szósty taki pracownik to kobietą. W przypadku pań najtrudniejsze warunki pracy zarejestrowano w województwie łódzkim, gdzie co trzecia osoba zatrudniona w ciężkich warunkach była kobietą. Natomiast najkorzystniej przedstawiała się sytuacja w województwie małopolskim, gdzie kobietą była co ósma osoba zatrudniona w warunkach zagrożenia. Na Kujawach i Pomorzu wychodzi, że ponad co czwarta.
