https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

158 lat temu z Bydgoszczy odjechał pierwszy pociąg do Torunia [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 24 PAŹDZIERNIKA]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 24 października w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 24 października w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 24 października. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 24.10 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 24 PAŹDZIERNIKA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

24 października 1861 roku miało miejsce uroczyste otwarcie linii kolejowej prowadzącej z Bydgoszczy do Torunia. Tego samego dnia rozpoczął się normalny ruch pociągów na linii Bydgoszcz - Toruń – Otłoczyn (stacja graniczna z zaborem rosyjskim). Pierwszy pociąg ze stacji Bydgoszcz Główna odjechał dokładnie w południe. Między Toruniem a Bydgoszczą były wówczas tylko dwie stacje: Łęgnowo i Solec Kuj. Przy tej okazji rozbudowano dworzec bydgoski, do pierwotnej prostej budowli z obu stron dostawiono „zamkowe” skrzydła.

24 października 1886 roku policja pruska zatwierdziła statut Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bydgoszczy złożony wraz z wnioskiem o rejestrację 10 października tego roku. Pierwszym prezesem bydgoskiego „Sokoła” został Hieronim Rogaliński.

24 października 1907 roku pracę w bydgoskim magistracie podjął Władysław Weber (ur. w Bydgoszczy w 1883 roku). W tamtym czasie był jedynym Polakiem w gronie etatowych urzędników bydgoskiego magistratu. Od 1925 roku był prezesem Związku Urzędników Miejskich w Bydgoszczy, od 1922 opracowywał i wydawał księgi adresowe Bydgoszczy. Zmarł w Szczecinie w 1961 roku. Na budynku bydgoskiego ratusza w 2013 roku zawieszono poświęconą mu tablicę pamiątkową.

24 października 1929 roku mieszkający w Bydgoszczy malarze, graficy i rzeźbiarze postanowili zrzeszyć się, zakładając Związek Plastyków w Bydgoszczy z siedzibą w budynku Muzeum Miejskiego przy Starym Rynku.

24 października 1939 roku okupacyjny komisarz Bydgoszczy, przybyły z Gdańska Werner Kampe, objął funkcję nadburmistrza miasta. Był odpowiedzialny za większość zbrodni popełnionych w pierwszym roku okupacji w naszym mieście. Za liczne nadużycia Kampe został ze stanowiska usunięty w 1941 roku i skierowany na front wschodni. Po wojnie nie stanął przed sądem z winy polskiej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, zmarł w Hanowerze w 1974 roku.

24 października 1993 roku w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” przeznaczony dla pianistów poniżej 21. roku życia. Główną nagrodę zdobyła Walentyna Igoszina z Rosji. Konkurs organizowany jest do dziś co dwa lata.

24 października 1997 roku na bydgoskim lotnisku rozpoczęły się I Bydgoskie Targi Rowerowe „Cycling Moto Expo”. Swoje wyroby wystawiło 50 firm krajowych i zagranicznych.

24 października 2002 roku spółka „Neptun-Film”, właściciel bydgoskiego kina „Orzeł” przy ul. Marcinkowskiego, w reakcji na otwarcie w bliskim sąsiedztwie „Multikina”, zdecydowała o zaprzestaniu działalności „Orła”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski