- 15 milionów Polaków nie zdecydowało jeszcze, kto ma im...

- 15 milionów Polaków nie zdecydowało jeszcze, kto ma im wypłacać emerytury - przypominają OFE

Sławomir Bobbe

Aktualizacja:

Express Bydgoski

- 15 milionów Polaków nie zdecydowało jeszcze, kto ma im wypłacać emerytury - przypominają OFE

©Agata Rutkowska

Tylko do końca lipca osoby ubezpieczone mają wybór - czy część ich emerytalnej składki ma dostać także OFE, czy całość trafić ma na indywidualne subkonto w ZUS.
- 15 milionów Polaków nie zdecydowało jeszcze, kto ma im wypłacać emerytury - przypominają OFE

©Agata Rutkowska

To krytyczny czas dla otwartych funduszy emerytalnych. Dotąd tylko 650 tysięcy ubezpieczonych złożyło deklarację o pozostaniu w OFE. Oznacza to, że z decyzją zwleka jeszcze około 15 milionów Polaków. Jeśli do końca miesiąca nie zrobi tego więcej osób, wiele funduszy będzie miało kłopoty z utrzymaniem się na rynku. Większy ból głowy mają sami ubezpieczeni, nie wiedząc, czy - tak jak dotychczas - część składki przekazywać do OFE, czy zaufać całkowicie ZUS i to tam przekazywać całość składki.

[break]
- Tylko do końca lipca członkowie otwartych funduszy emerytalnych mają czas na podjęcie decyzji, czy część ich składki emerytalnej ma nadal trafiać do OFE czy pozostać w ZUS - potwierdza Alina Szałkowska, rzecznik ZUS w Bydgoszczy.

Gdzie złożyć deklaracje?


- Osoby, które zdecydują się pozostać w OFE, muszą złożyć w ZUS oświadczenie w tej sprawie. Mogą to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Formularze oświadczeń dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl i w każdej jednostce terenowej ZUS - wyjaśnia Alina Szałkowska.

W dokumencie należy wpisać dane identyfikacyjne: imiona, nazwisk, datę urodzenia, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego, a także dane adresowe. W przypadku wyboru funduszu innego niż ten, którego osoba jest członkiem, należy w oświadczeniu podać nazwę wybranego OFE. Wybór dotyczy jedynie tych członków OFE, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało więcej niż 10 lat. W przypadku osób, które do emerytury mają 10 i mniej lat działa tzw. suwak bezpieczeństwa. Polega on na stopniowym przekazywaniu składek z OFE do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Środki te zapisywane są na subkoncie. Jednocześnie ZUS wstrzymuje przekazywanie bieżących składek do OFE i również zapisuje je na subkoncie.
Jak nowy system będzie działać w praktyce? Osoby pracujące co miesiąc oddają niemal 20 procent zarobków na składkę emerytalną. Osoby, które pozostaną wyłącznie w ZUS, będą co miesiąc oddawać 12,22 procent swojej składki na konto w I filarze emerytalnym, a 7,3 procent na specjalnie utworzonym, indywidualnym subkoncie w ZUS. Ci, którzy zostaną w OFE, przekazywać będą tak jak wszyscy 12,22 procent składki na I filar, ale 4,38 procent trafi na subkonto w ZUS, a 2,92 procent - w OFE.

Wolisz ZUS - nie rób nic


- Ubezpieczeni, którzy chcą, by ich składka emerytalna w całości pozostała w ZUS, nie muszą składać żadnych dokumentów w tej sprawie - tłumaczy Alina Szałkowska.
Jeśli ktoś zaśpi, kolejną okazję do zmiany decyzji będzie miał dopiero za dwa lata.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tak parkują

Tak parkują "mistrzowie" z Bydgoszczy [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]