MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czerwcowo-lipcowa waloryzacja emerytur 2024. Mamy wyliczenia dla nowych emerytów

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Wybór lipca na przejście na emeryturę może przynieść wiele korzyści. Decyzja ta opiera się na szczegółowych analizach i wyliczeniach. Szczegóły na kolejnych slajdach.
Wybór lipca na przejście na emeryturę może przynieść wiele korzyści. Decyzja ta opiera się na szczegółowych analizach i wyliczeniach. Szczegóły na kolejnych slajdach. Anna Arent
W 2024 roku osoby planujące przejście na emeryturę mogą spodziewać się wyjątkowo korzystnych warunków. Prognozowana rekordowa waloryzacja emerytur w wysokości od 14,8 do 14,9 proc. stawia lipiec tego roku jako optymalny moment na zakończenie aktywności zawodowej. Zrozumienie mechanizmów waloryzacji i wpływu różnych czynników na wysokość przyszłych świadczeń jest kluczowe dla maksymalizacji korzyści z tego procesu.

Rekordowa waloryzacja nowych emerytur w 2024 roku

Tegoroczna waloryzacja nowych emerytur zapowiada się jako wyjątkowo korzystna dla osób stojących u progu emerytury. Prognozy mówią o wzroście w przedziale od 14,8 do 14,9 proc., co jest rekordowym poziomem. Dla przyszłych emerytów oznacza to szansę na otrzymanie wyższych świadczeń, jeżeli zdecydują się przejść na emeryturę w drugiej połowie lipca 2024 roku.

Decyzja o przejściu na emeryturę w tym kluczowym momencie może przynieść znaczne korzyści finansowe. Jest to efekt rocznej waloryzacji kapitału zgromadzonego na kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), która odbywa się każdego czerwca. Zapewnia to ochronę składek emerytalnych przed utratą wartości, co jest istotne dla wysokości przyszłych świadczeń.

Czynniki wpływające na wysokość emerytury

Wysokość przyszłej emerytury zależy od wielu czynników. Jak wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego: - Prawo do emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Natomiast wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia. Wpływ na wysokość świadczenia ma również moment przejścia na emeryturę.

Planowanie przejścia na emeryturę powinno uwzględniać te aspekty. Kwota zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowany kapitał początkowy, środki na subkoncie, a także średnie dalsze trwanie życia mają bezpośredni wpływ na wysokość świadczenia.

Ważnym elementem jest również dokładne rozważenie momentu przejścia na emeryturę. W świetle nadchodzącej rekordowej waloryzacji, wybór optymalnego momentu może znacząco wpłynąć na wysokość otrzymywanych świadczeń. Dostosowanie decyzji do aktualnej sytuacji rynkowej może przynieść znaczące korzyści finansowe oraz zapewnić stabilniejszą przyszłość emerytalną. Zresztą, sami zobaczcie wyliczenia w powyższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski