Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1200 złotych miesięcznie dla osób, które przyjmą Ukraińców. Rząd przyjął projekt specustawy

OPRAC.:
Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił najważniejsze rozwiązania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Rząd przyjął projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym podczas briefingu prasowego, który odbył się 7 marca. Specustawa gwarantuje obywatelom Ukrainy m.in. legalny pobyt na terenie Polski przez 18 miesięcy, jednorazowe wsparcie finansowe oraz dostęp do opieki zdrowotnej. Polacy, w zamian za przyjęcie pod swój dach uchodźców z Ukrainy, otrzymają świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie.

Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa

Legalny pobyt w Polsce nawet do 3 lat

W poniedziałek, 7 marca, rząd przyjął projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W ramach rządowego wsparcia uchodźcy z Ukrainy będą mieli zagwarantowany legalny pobyt na terenie naszego kraju.

- Obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Okres ten będzie mógł zostać przedłużony o kolejne 1,5 roku, łącznie do 36 miesięcy.

Ustawa zakłada również nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL oraz możliwość uzyskania profilu zaufanego. Ma to ułatwić dostęp do korzystania z wielu usług publicznych.

Jednorazowe wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Przyjęty przez rząd projekt specustawy przewiduje pomoc finansową dla obywateli z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Będą oni mogli się ubiegać o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 złotych na osobę. Świadczenie ma pomóc pokryć wydatki na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

Obywatele Ukrainy mogą również liczyć na pomoc w formie paczek żywnościowych lub posiłków w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

40 złotych dziennie dla osób, które przyjmą Ukraińców

Wsparcie od polskiego rządu otrzymają również Polacy, którzy zapewnią uchodźcom z Ukrainy zakwaterowanie lub wyżywienie. Świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie (ok. 1200 zł miesięcznie) ma być wypłacane osobom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną.

- Ta ustawa umożliwia przekazanie wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach przyjęli rodziny Ukraińskie - to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów przez okres 2 miesięcy - powiedział podczas poniedziałkowego briefingu premier Mateusz Morawiecki.

Świadczenie będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni na podstawie zawartej wcześniej umowy z gminą.

Dostęp do rynku pracy

Projekt specustawy zapewni obywatelom Ukrainy dostęp do polskiego rynku pracy oraz możliwość zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Pracodawca będzie miał 7 dni na powiadomienie właściwego urzędu pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak Polacy.​​​​​​

Dostęp do służby zdrowia i edukacji

Wszyscy obywatele Ukrainy, przebywający legalnie na terytorium Polski, będą mieli zagwarantowany dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia, na tych samych zasadach, co obywatele Polscy. Finansowanie świadczeń dla obywateli Ukrainy w publicznej służbie zdrowia będzie opłacane z budżetu państwa.

Obywatele Ukrainy będą mieli prawo do pracy na terytorium Polski. Wynika z tego dostęp do świadczeń społecznych czy dofinansowania dotyczącego obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Rząd przeznaczy również dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów z Ukrainy. W ramach specustawy wprowadzone mają zostać rozwiązania, które pozwolą zapewnić kształcenie i wychowanie dzieciom lub uczniom będącym obywatelami Ukrainy. Studenci, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną, będą mogli kontynuować naukę na polskich uczelniach.

Utworzony zostanie Fundusz Pomocy. Środki z niego będą przeznaczone w szczególności na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą udzielaną obywatelom Ukrainy. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo