Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 kwietnia 1994 roku wojewodą bydgoskim został mianowany Wiesław Olszewski - kalendarium bydgoskie

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Studencki Nobel organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. na zdjęciu Joanna Rak i Wiesław Olszewski w roku 2014
Studencki Nobel organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. na zdjęciu Joanna Rak i Wiesław Olszewski w roku 2014 Archiwum/Andrzej Muszyński
12 kwietnia 1673 roku król Michał Korybut Wiśniowiecki zwolnił bydgoskich mieszczan od płacenia cła od piwa i garnków spławianych Wisłą do Gdańska.

12 kwietnia 1922 roku do swojej matki mieszkającej w domu przy ul. Zamoyskiego 2 w Bydgoszczy przyjechała znana i popularna aktorka kina niemieckiego Pola Negri (Apolonia Chałupiec), przygotowująca się do wyjazdu do USA.

12 kwietnia 1924 roku do Bydgoszczy dotarł pierwszy transport przewidzianych do wprowadzenia do obiegu po przeprowadzeniu reformy walutowej – złotych polskich. Ogółem do banku wpłynęły 3 mln złotych w banknotach o nominałach 1, 2, 3, 5,10, 20, 50, 100 i 500 zł wydrukowanych na welinowym papierze we Francji.

12 kwietnia 1927 roku na stadionie Miejskim (po II wojnie obiekcie „Polonii”) przebudowano przez poszerzenie bieżnię z czterech do sześciu torów.

12 kwietnia 1928 roku Rada Miejska Bydgoszczy podjęła decyzję o zburzeniu w czasach pruskich Wieży Bismarcka na Wzgórzu Wolności, co zostało wykonane w następnym miesiącu. Wcześniejsze próby przekształcenia tej budowli w Wieżę Wolności nie spotkały się z aprobatą społeczeństwa.

12 kwietnia 1931 roku po raz drugi w Bydgoszczy (pierwszy raz miało to miejsce 8 lat wcześniej) w sali kina „Oko” przy ul. Marcinkowskiego 5 wystąpił nazywany „polskim Chevalierem”, będący w okresie swojej największej popularności piosenkarz Eugeniusz Bodo w towarzystwie innych, mniej znanych artystów scen warszawskich.

12 kwietnia 1933 roku w Bydgoszczy w związku z antypolskimi hasłami głoszonymi w Niemczech przez nowego kanclerza Adolfa Hitlera rozlepiono na murach ulotki wzywające do bojkotu towarów, firm i prasy niemieckiej podpisane przez „Komitet Odwetowy”.

12 kwietnia 1939 roku jadący rowerem brzegiem Brdy w centrum miasta listonosz stracił równowagę i wpadł do wody. Zanim nadeszła pomoc, utonął.

12 kwietnia 1948 roku w towarzyskim turnieju tenisowym na kortach Gwardii przy ul. Zamojskiego wystąpiła Jadwiga Jędrzejowska, najlepsza polska tenisistka w historii przed Agnieszką Radwańską, finalistka turnieju wimbledońskiego w 1937 roku.

12 kwietnia 1962 roku nastąpiło podpisanie umowy o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Reggio Emilia (Włochy) przez przewodniczącego Prezydium MRN Kazimierza Maludzińskiego i burmistrza Reggio Emilia Cesare Gampiali. Akt o współpracy wymieniał sferę wymiany kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i społeczno-ekonomicznej, jednak skończyło się na sporadycznej wymianie oficjalnych delegacji oraz współpracy kulturalnej.

12 kwietnia 1971 roku w Sztokholmie w wieku 79 lat zmarł gen. bryg. Zdzisław Przyjałkowski, w latach 1938-39 dowódca stacjonującej w Bydgoszczy 15 Dywizji Piechoty. Po wojnie nie wrócił do Polski, mieszkał w Szwecji.

12 kwietnia 1979 roku po trwającej ponad trzy miesiące przerwie (z powodu braku sprawnych elektrowozów) ponownie rozpoczął kursowanie popularny pociąg ekspresowy „Kujawiak” z Bydgoszczy do Warszawy.

12 kwietnia 1986 roku w nieistniejącej hali „Astorii” przy ul. Królowej Jadwigi rozpoczęły się dwudniowe mistrzostwa Polski w tańcu towarzyskim w klasach „A” i „S” z udziałem 23 par.

12 kwietnia 1991 roku w Teatrze Polskim miała miejsce premiera sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego. W roli głównej wystąpił Roman Gramziński.

12 kwietnia 1994 roku nowym wojewodą bydgoskim został mianowany Wiesław Olszewski rekomendowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sprawował on tę funkcję do grudnia 1997 roku.

12 kwietnia 2004 zmarł Jerzy Orlicz, znawca kina, wieloletni szef i założyciel Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Mozaika” w Bydgoszczy. Z bydgoskim DKF związany był przez 41 lat. Przez 18 lat zasiadał w zarządzie Polskiej Federacji DKF w Warszawie. Miłośnicy filmów pamiętają go z recenzji prasowych i prelekcji wygłaszanych przed seansami.


zobacz również:

Kuba Wojewódzki wrzucił na swój profil zdjęcie z informacją, że stał się posiadaczem trzeciego w kraju Porsche 911 GT2 RS. Cena auta? Nieziemska: 1,6 mln złotych! Zobacz więcej zdjęć samochodu i poznaj jego specyfikację techniczną. Trzeba przyznać, że auto prezentuje się niesamowicie!Zobacz zdjęcia ►►►"Express Bydgoski" już wcześniej pisał o samochodach dziennikarza:Lamborghini Aventador LP700-4 Roadster Kuby Wojewódzkiego do kupienia!Kuba Wojewódzki będzie teraz jeździł lamborghini urus?To ona stoi za akcją „Maluch dla Toma Hanksa":

Kolejne piękne auto w garażu Kuby Wojewódzkiego. Dziennikarz...

Polub nas na Facebooku

Spod Ekranu - zobacz nasz program wideo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo