Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Listonosz wpadł do Brdy. Na pomoc było za późno [kalendarium, 12 kwietnia]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Bydgoskie kalendarium "Expressu". Zobacz co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 12 kwietnia.

1673: król Michał Korybut Wiśniowiecki zwolnił bydgoskich mieszczan od płacenia cła od piwa i garnków spławianych Wisłą do Gdańska.

1922: do swojej matki mieszkającej w domu przy ul. Zamoyskiego 8 w Bydgoszczy przyjechała znana i popularna aktorka kina niemieckiego Pola Negri (Apolonia Chałupiec), przygotowująca się do wyjazdu do USA.

1924: do Bydgoszczy dotarł pierwszy transport przewidzianych do wprowadzenia do obiegu po przeprowadzeniu reformy walutowej – złotych polskich. Ogółem do miejcowej siedziby Banku Polskiego wpłynęły 3 mln złotych w banknotach o nominałach 1, 2, 3, 5,10, 20, 50, 100 i 500 zł wydrukowanych na welinowym papierze we Francji.

1927: na stadionie Miejskim (po II wojnie obiekt „Polonii”) przebudowano przez poszerzenie bieżnię lekkoatletyczną z czterech do sześciu torów.

1928: Rada Miejska Bydgoszczy podjęła decyzję o zburzeniu zbudowanej w czasach pruskich Wieży Bismarcka na Wzgórzu Wolności, co zostało wykonane w następnym miesiącu. Wcześniejsze próby przekształcenia tej budowli w Wieżę Wolności nie spotkały się z aprobatą społeczeństwa.

1931: po raz drugi w Bydgoszczy (pierwszy raz miało to miejsce 8 lat wcześniej) w sali kina „Oko” przy ul. Marcinkowskiego 5 wystąpił nazywany „polskim Chevalierem”, będący w okresie swojej największej popularności piosenkarz Eugeniusz Bodo w towarzystwie innych, mniej znanych artystów scen warszawskich.

1933: w Bydgoszczy w związku z antypolskimi hasłami głoszonymi w Niemczech przez nowego kanclerza Adolfa Hitlera rozlepiono na murach ulotki wzywające do bojkotu towarów, firm i prasy niemieckiej podpisane przez „Komitet Odwetowy”.

1939: jadący rowerem brzegiem Brdy w centrum Bydgoszczy listonosz stracił równowagę i wpadł do wody. Zanim nadeszła pomoc, utonął.

1948: w towarzyskim turnieju tenisowym na kortach Gwardii przy ul. Zamojskiego wystąpiła Jadwiga Jędrzejowska, najlepsza polska tenisistka w historii przed Agnieszką Radwańską, finalistka turnieju wimbledońskiego w 1937 roku.

1962: podpisano umowę o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Reggio Emilia (Włochy) przez przewodniczącego Prezydium MRN Kazimierza Maludzińskiego i burmistrza Reggio Emilia Cesare Gampiali. Akt o współpracy wymieniał sferę wymiany kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i społeczno-ekonomicznej, jednak skończyło się na sporadycznej wymianie oficjalnych delegacji oraz współpracy kulturalnej.

Zobacz również:

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

1971: w Sztokholmie w wieku 79 lat zmarł gen. bryg. Zdzisław Przyjałkowski, w latach 1938-39 dowódca stacjonującej w Bydgoszczy 15 Dywizji Piechoty. Po wojnie nie wrócił do Polski, mieszkał w Szwecji.

1979: po trwającej ponad trzy miesiące przerwie (z powodu braku sprawnych elektrowozów) ponownie rozpoczął kursowanie popularny pociąg ekspresowy „Kujawiak” z Bydgoszczy do Warszawy.

1986: w nieistniejącej już hali „Astorii” przy ul. Królowej Jadwigi rozpoczęły się dwudniowe mistrzostwa Polski w tańcu towarzyskim w klasach „A” i „S” z udziałem 23 par.

1991: w Teatrze Polskim w Bydgoszczy miała miejsce premiera sztuki Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego. W roli głównej wystąpił Roman Gramziński.

1994: nowym wojewodą bydgoskim został mianowany Wiesław Olszewski rekomendowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sprawował on tę funkcję do grudnia 1997 roku.

2004: zmarł Jerzy Orlicz, znawca kina, wieloletni szef i założyciel Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Mozaika” w Bydgoszczy. Z bydgoskim DKF związany był przez 41 lat. Przez 18 lat zasiadał w zarządzie Polskiej Federacji DKF w Warszawie. Miłośnicy filmów pamiętają go z recenzji prasowych i prelekcji wygłaszanych przed seansami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera