
Czy poprosić rerkutera o feedback?
Jeżeli nie dostaniemy pracy, warto dopytać się o feedback - dowiedzieć się, dlaczego nie zostaliśmy przyjęci na dane stanowisko oraz czego zabrakło podczas rozmowy o pracę czy w zadaniu rekrutacyjnym.

Co decyduje o wynikach rekrutacji?
Na wyniki rekrutacji ma wpływ wiele czynników takich, jak nasze doświadczenie, znajomość danej branży czy projekty, przy których realizacji braliśmy udział.
Mówiąc krótko, na rekrutację mają wpływ:
- kompetencje miękkie
- kompetencje twarde
Rzadko natomiast mówi się o tym, że rekruter bierze również pod uwagę to, jakim człowiekiem jesteśmy. Poszukiwana osoba powinna pasować do profilu kandydata podanego w ogłoszeniu, ale musi także umieć dogadać się z resztą zespołu.

Czy słowne zapewnienie o zatrudnieniu wystarczy?
Promesa pracy słownej jest tak samo ważna jak pisemna promesa. Teoretycznie więc wystarczy słowna deklaracja rekrutera o zatrudnieniu.
Dla własnego spokoju można jednak poprosić o wiadomość email z deklaracją zatrudnienia.

Jak wytłumaczyć krótkie okresy zatrudnienia?
Wyrwy w doświadczeniu zawodowym zdarzają się i trzeba to zaakceptować. Powinniśmy natomiast umieć wytłumaczyć je na rozmowie o pracę. Powodem luki w CV może być podróż dookoła świata, wyjazd za granicę czy urlop macierzyński.
Inaczej jest z krótkimi okresami zatrudnienia. Częsta zmiana pracy może zaniepokoić pracodawcę, ponieważ wskazuje na brak lojalności pracownika. Jeżeli musimy wyjaśnić, co powodowało nami w tym okresie, powinniśmy postarać się pokazać siebie w pozytywnym świetle. Dobrym wytłumaczeniem może być chęć rozwoju i konieczność zdobycia nowych umiejętności.