
5. Rysunek wykonany po 1856 roku.
Po raz trzeci niemal identyczny widok, jednak tym razem widać drobne przeróbki dokonane na gmachu teatru miejskiego i szkoły realnej, dokonane właśnie w 1856 roku, stąd takie datowanie. Rysunek anonimowego artysty znajduje się w zbiorach MOB.

6. Ulica Jagiellońska około 1870 roku.
Widok z placu Teatralnego na początek ulicy Jagiellońskiej noszącej wówczas miano Wilhelmstrasse na cześć niemieckiego króla i późniejszego cesarza. Nie ma jeszcze charakterystycznych, znanych dziś budynków na skrzyżowaniu z ul. Gdańską. Obrazek Rudolfa Bradengeiera znajduje się w zbiorach MOB.

7. Brda i bulwary z roku 1873.
Widok na centrum miasta z mostu Cesarskiego (Kaiserbrücke, obecnie most Bernardyñski). Widoczny w oddali most Teatralny (dziś Sulimy-Kamińskiego), szkoła miejska, w budynkach dawnego klasztoru karmelitów oraz nieistniejące wojskowe magazyny zbożowe (na ich miejscu znajduje się obecnie Opera Nova). Rysunek nieznanego autora pochodzi ze zbiorów MOB.

8. Zdjęcie z atelier Theodora Joopa z 1878 roku.
Jedno z pierwszych zdjęć wykonanych w naszym mieście przedstawia widok nieistniejącej uliczki Przy Magazynach (An den Magazinen) – dziś teren parkingu przy Operze Nova. Widoczny w oddali most Staromiejski na Brdzie oraz drewniane ogrodzenia w południowej części parceli przy Wilhelmstrasse (Jagiellońskiej). Po prawej – nieistniejący budynek przy ul. Mostowej. Zdjęcie wykonane przez kogoś z firmy Th. Joop & Co. znajduje się w zbiorach MOB.